Társadalmi felelősségvállalás – magára valamit is adó nagyvállalat ma már nem teheti meg, hogy csupán az üzlettel törődjön. A sport, a kultúra, az oktatás, a környezetvédelem, az egészségügy támogatása a nagy cégek számára olyan tevékenység, amelyből ha közvetlenül nem is, közvetve a támogató is profitálhat. Nem véletlen, hogy vannak olyan társaságok, amelyek ez irányú tevékenységük bemutatására valóságos arculati kampányokat szerveznek, mások csendben teszik a dolgukat. Utóbbiak közé tartozik a magyar villamosenergia-piac utolsó állami kézben maradt szereplője, az MVM is. De hogy ez a viszonylag csendes társadalmi szerepvállalás mégsem marad visszhang nélkül, azt jól mutatja, hogy a társaság idén második helyezést ért el a magyarországi cégek elszámoltathatósági rangsorában.
A listát nemzetközileg elfogadott módszerek segítségével a Braun and Partners Network CSR stratégiai és kommunikációs tanácsadó társaság készítette el. Az MVM a Magyar Telekom mögött, a Mol Nyrt.-t megelőzve szerezte meg a második helyet. Az MVM egy helyezést javított tavalyi eredményéhez képest. A megméretésen jól szerepelt az MVM leányvállalata, a Paksi Atomerőmű Zrt. is, amely a több tucat minősített vezető magyar cég közül a 13. helyezett lett. Az MVM az elmúlt hat évben két és félszeresére növelte az alapítványi támogatásra és közérdekű kötelezettségvállalásra fordított keretét. A vállalatcsoport részt vesz a szociális problémák kezelésében, elkötelezett a környezetvédelem ügyében, és lehetőségeihez mérten támogatja a sportot, illetve a kultúrát.
A társadalmi felelősségvállalás mindenkit egyre égetőbben érintő szelete a környezettudatos gazdálkodás. Az MVM ezen a területen is óriási előrelépést ért el, hiszen nemcsak környezetvédelmi konferenciákat, kiadványokat és programokat támogat, hanem jelentősen visszafogta erőművei károsanyag-kibocsátását is. Az energiatermelés legjelentősebb környezeti hatása a fosszilis tüzelőanyagok elégetése során bekövetkező légszennyezés. Ezek közül is kiemelendő a klímaváltozásban betöltött szerepe miatt a szén-dioxid, a savas eső keletkezésében betöltött szerepük miatt a kén-dioxid és a nitrogén-oxidok, valamint a szilárd anyagok. Az MVM-csoport erőművei közül az Oroszlányi Erőmű a legnagyobb kibocsátó, de a 2004-ben már próbaüzem alatt lévő és 2005 elején üzembe helyezett füstgáz-kéntelenítő berendezésnek köszönhetően az erőmű kén-dioxid-kibocsátása több mint 90 százalékkal, nitrogén-oxid-kibocsátása pedig 35 százalékkal csökkent. Az MVM-csoport fajlagos – egységnyi energiára eső – széndioxid-kibocsátása, ideszámítva a Paksi Atomerőműben termelt áramot is, a 2002-es 0,15 kt/GWh-ról 2006-ban 0,11 kt/GWh-ra mérséklődött.
Egy villamosenergia-átvitellel is foglalkozó társaság persze nemcsak a levegő tisztaságáért, de a berendezései környezetében élő növény- és állatvilágért is felelős. Az MVM által ezen a területen alkalmazott megoldások közül most csak egy különlegesen innovatívat emelnénk ki. A 3595 kilométeres nyomvonal hosszúságú átviteli hálózati távvezetékrendszer kilenc nemzeti park területén, mintegy 100 kilométeres szakaszon érint fokozottan védett természeti területet. Számos távvezetékoszlopon az MVM költőládákat helyezett ki, amelyek néhány veszélyeztetett madárfaj (főképp a kerecsensólyom) költőhelyéül szolgálnak. A természetvédelem és az ipar e sajátos együttműködéséről az Eurelectric, az európai villamos társaságok szövetségének legutóbbi környezetstatisztikai kiadványa is hírt adott.
Az MVM aktívan részt vesz az egész magyar versenyképesség szempontjából elengedhetetlen tudásalapú társadalom kialakításában is. A csoport 1999 óta működik együtt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel, ezzel is hozzájárulva ahhoz, hogy a hazai műszaki szakemberképzés megfeleljen a nemzetközi elvárásoknak, és versenyképességét megtartva továbbra is a világ élvonalában maradjon. A közös munka során született együttműködési megállapodások a főbb támogatási területeken túl karokra (Gépészmérnöki Kar, Villamosmérnöki és Informatikai Kar, Természettudományi Kar Nukleáris Technikai Intézete), illetve projektekre bontva rögzítik a rendelkezésre álló támogatások összegét, s egyebek mellett az MVM professzori ösztöndíjjal támogatja a Budapesti Corvinus Egyetemen folyó kutatói munkát. E tevékenysége elismeréseként az MVM idén elnyerte a társadalmi felelősségvállalás keretében az oktatást, tudományt támogató tevékenység elismerésére alapított Kármán Tódor-díjat.
Életmentő eszközök a gyermekkórháznak. A Magyar Villamos Művek két leányvállalata két korszerű berendezést – egy lélegeztetőgépet és egy gyorssterilizálót – ajándékozott idén a legérintettebbeknek, a Tűzoltó utcai gyermekklinika onkológiai osztályán fekvő betegeknek. Az intenzív osztályon elhelyezett lélegeztető képes a gyermekek pillanatnyi állapotához igazítani saját működését, a sterilizálóberendezésnek köszönhetően pedig az addig egy helyett már két életmentő műtétet is képesek elvégezni egy napon a klinikán. (X)
Elon Musk hadat üzent Trumpnak?
