Egyre kevesebben dolgoznak

Magas, 7,5 százalékos szintre állt be a munkanélküliségi szint hazánkban, miközben a Központi Statisztikai Hivatal által kimutatott foglalkoztatási ráta közel fél százalékponttal csökkent. Az ellentmondás abból adódik, hogy a munkanélküliek jó esetben a feketegazdaságban helyezkednek el, rosszabb esetben teljesen lemondtak a munkavállalás esélyéről, s így a statisztika inaktív állampolgárként tartja őket nyilván. Csaba László közgazdász, egyetemi tanár véleménye szerint a jelenlegi struktúrában nincs esély a foglalkoztatás növekedésére.

Dénes Zoltán
2008. 01. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csökken a foglalkoztatottak száma, a munkanélkülieké viszont a tavalyi szinten stagnál – legalábbis ez derül ki a Központi Statisztikai Hivatal tegnap közzétett munkaerő-piaci felméréséből. A tavaly szeptember–novemberi időszakban a munkanélküliek száma 316 ezer fő volt, ami 7,5 százalékos munkanélküliségi rátát jelentett. A vizsgált időszakban a 15–74 éves foglalkoztatottak létszáma átlagosan 3,922 millió volt, közel 37 ezer fővel kevesebb, mint az előző év azonos időszakában, a foglalkoztatási ráta pedig 57,3 százaléknak felelt meg, ami az előző évi adathoz képest mintegy fél százalékponttal alacsonyabb. A munkanélküliek közel fele, 45,8 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást, miközben a munkanélküliség átlagos időtartama 16,7 hónapra nőtt.
Az unió statisztikai hivatala, az Eurostat által közzétett adatok szerint a vizsgált időszak középső hónapját jelentő októberben a huszonhét tagország átlagában a munkanélküliségi ráta 6,8 százalékos volt, míg a foglalkoztatási ráta meghaladta a 64 százalékot. Vagyis a munkanélküliségi ráta tekintetében immár túlszárnyaltuk az uniós átlagot, miközben tovább romlott az egyébként is gyenge foglalkoztatási arányunk – mutatott rá Csaba László közgazdász, egyetemi tanár. Szerinte ez jól mutatja, hogy a hazai gazdaságban az unióval tökéletesen szembemenő folyamatok zajlanak. Véleménye szerint mindez alapvető strukturális gondokra vezethető vissza, hiszen hazánkban még akkor is növekedett a munkanélküliek száma, amikor viszonylag jelentős gazdasági növekedést tudtunk felmutatni. Rámutatott: az évi átlag négyszázalékos bruttó hazai termelésnövekedés mellett a 2001-es 6,1 százalékos munkanélküliségi ráta 2007-ben már 7,5 százalékra emelkedett. Közben – tette hozzá – foglalkoztatási arányunk tekintetében mára a világ legfejlettebb országait tömörítő harminc OECD-tagország közül már csak Lengyelországot és Törökországot előzzük meg. A szakértő szerint érdemi javulás csak akkor képzelhető el, ha a kormány a mikro-, kis- és középvállalatokat (kkv) segítő gazdaságpolitikát folytatna. Vagyis elengedhetetlen lenne a közterhek mérséklése, a túlzott adminisztráció csökkentése és a folyamatos ellenőrzések visszafogása. A közgazdász szerint mivel a kormány gazdaságpolitikája mindezt nélkülözi, a következő években nem számíthatunk a foglalkoztatás érdemi növekedésére.
A Gyurcsány-kormány alkalmatlanságát bizonyítja, hogy a 400 ezer új munkahely ígéretével szemben csökken az állások száma, mivel a dolgozók kétharmadát foglalkoztató hazai kkv-k adó- és járulékterhei folyamatosan növekednek – közölte Bernáth Ildikó, az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának fideszes alelnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.