Csak jövőre, vagyis 2009. január 1-jén kellene megnyitni a gázpiacot, nem pedig idén július 1-jén, ahogy az a kormány tervei között szerepel – véli az Ipari Energiafogyasztók Fóruma, s a halasztást levélben kérte is a Miniszterelnöki Hivataltól, valamint a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumtól. A szervezet elnöke, Szaniszló Mihály szerint, amennyiben már a nyáron megvalósul a teljes liberalizáció, az valójában ellenkezik majd az alkotmánnyal, mivel a fogyasztók számára gyakorlatilag nem lesz idő arra, hogy kellőképpen megismerhessék az új törvény részleteit, s felkészüljenek a változásra.
Az árampiac nyitásánál kiderült, hogy egy év nem volt elég az előkészítésre, így idén január 1-je után kaotikus állapotokat hozott a liberalizálás – állítja a szakember. Szaniszló Mihály szerint a gázpiac esetében ezt éppen a tapasztalatok miatt kell elkerülni. Mint fogalmazott, fizikai képtelenség, hogy az összes szükséges rendeletet három hónap alatt le lehet egyeztetni, s el lehet fogadtatni. Ennyi idő áll ugyanis majd a kormány rendelkezésére, hiszen a törvény tervezetét ugyan már 2007 decemberében tárgysorozatba vette a parlament, arról legkorábban március–áprilisban születhet meg a végső döntés. Szaniszló hozzátette, még 2009-ig is rövid az idő, de ha júliusban nyílik meg a piac, akkor tragikus helyzet és sosem látott mértékű gáztarifa-emelés következik be. Kijelentette, a káosz az áramszekcióban még most sem szűnt meg, s hasonló helyzet a földgáz esetében is borítékolható lesz. Mint mondta, a villamos iparág versenyhivatali felülvizsgálata szükséges lenne. Ezt véleménye szerint többek között az indokolja, hogy míg a lakosságnak 9,8 százalékos, a támogatott közintézményeknek körülbelül 20 százalékos, az ipari fogyasztóknak akár 80 százalékos áremelkedést jelentett a piacnyitás.
Az új gáztörvény tervezete – amely a parlament internetes oldalán is olvasható – sok elemében hasonlít a villamosenergia-törvényhez. Például a gázpiaci nyitás után sem lesz kötelező mindenki számára, hogy a versenypiacról szerezze be az energiahordozót, mivel a lakosság és az óránként 20 köbméternél nem többet felhasználó fogyasztók az egyetemes szolgáltatási rendszerben maradhatnak. Ez minden bizonnyal valamelyest alacsonyabb árat kínál majd – akárcsak a villanyáram estében –, mint a versenyben kialakított tarifák.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
