Elüldözték a japán bálnavadászokat

Környezetvédők vették üldözőbe, és kergették el a japán bálnavadászokat az Antarktisz közeli vizekről. A halász- hajók tiltott területen akartak zsákmányt szerezni.

Hírösszefoglaló
2008. 01. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több száz tengeri mérföldön át követte az Esperanza (Remény) nevű, környezetvédők irányította hajó a Nissin Maru japán vízi járművet, és sikeresen megakadályozta a bálnavadászatban, közölte a Greenpeace környezetvédelmi szervezet – adta hírül az MTI. Tíznapos keresés után, szombaton találták meg a természetvédő aktivisták a halászokat, akik hat vízi járművel (két felderítő-, három lehalászó- és egy műhelyhajóval) járják a sarkvidéki tenger déli részét. A környezetvédők azért üldözték az ázsiai szigetország halászhajóit, hogy ellehetetlenítsék azok tevékenységét. A Nissin Maru átszelte a bálnavadász-terület határának számító 60. hosszúsági fokot, tehát tilosba lépett. A természetvédők – saját megfogalmazásuk szerint – „azért érkeztek, hogy megállítsák a japán flottát, s ezt meg is tették”. A távol-keleti ország eddig nem reagált a nyilatkozatra. A Greenpeace akciója ellenére attól tart, hogy a japánok teherhajóra rakják a már feldolgozott állatok húsát, és újból visszatérnek az Antarktiszra.
Még a múlt héten a japán bálnavadászflotta után indult egy ausztrál hajó is, hogy egy nemzetközi perhez bizonyítékokat gyűjtsön a vízi emlősök pusztításáról. Az Oceanic Viking kedden hagyta el Perth kikötőjét, hogy három hét alatt a tengeri óriásokra vadászó flotta nyomára bukkanjon a Csendes-óceánon. Az ausztrál vízi járművön vámilletékesek utaznak, akik fotó- és videofelvételeket szándékoznak készíteni a halászokról. Az is elképzelhető, hogy az Antarktisz kutatói által használt Airbus A319-es típusú repülőgépet is bevetik a felderítő és bizonyítékszerző akcióban.
A távol-keleti ország bálnavadászflottája az antarktiszi nyár idején 935 törpe- és 50 közönséges barázdás bálnát akar elejteni. A közelmúltban már letett 50 púpos bálna kilövéséről, miután a tervet nemzetközi felháborodás és 31 ország hivatalos diplomáciai tiltakozása fogadta. A tengeri emlősök halászata 1986 óta tilos, de tudományos célból el lehet fogni az állatokat, a japánok kutatási tevékenysége mögött azonban sokan kereskedelmi halászatot sejtenek. Egy évvel ezelőtt tűz ütött ki a Nissin Maru fedélzetén, és a hajó ezer tonna olajjal a gyomrában napokon át hányódott a tengeren, ezért a japán flotta idő előtt befejezte a lehalászási szezont.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.