A NASA után, amelynek Messenger szondája egy héttel ezelőtt haladt el a Merkúr mellett, az európai űrkutatási ügynökség (ESA) is felderítőt küld a planétához. A BepiColombo a tervek szerint 2013-ban indul útnak a Naprendszer legbelső bolygójához, és 2019-ben ér célba – jelentette a BBC. A 350 millió eurót (87,5 milliárd forint) felemésztő program az európai űrkutatás történetének egyik legnehezebb feladata elé állítja a mérnököket. A szonda a tervek szerint egy éven át kering majd a bolygó körül, és tizenegy műszerrel gyűjt adatokat a felszín és az atmoszféra jellemzőiről. A BepiColombo két egységből áll majd, ezek érkezés után eltávolodnak egymástól, s eltérő Merkúr körüli pályára állnának. Az egyiket, amelyik csak a mágneses teret vizsgálja, Japán adja majd a projekthez. Az európai keringő űreszközt az EADS-Astrium vállalat, az ESA első számú beszállítója építi meg, olasz, francia és brit cégekkel együttműködve.
Johannes Benkhoff, az ESA projektfelelőse elmondta, a Merkúr az extrém jelenségek valóságos gyűjtőhelye. Felszíni hőmérséklete 425 és mínusz 180 Celsius-fok között váltakozik, a bolygót óriási sűrűség és nagyon erős sugárzás jellemzi. Közeli tanulmányozása azért elengedhetetlen, mert nagyon sok információval szolgálhat a Naprendszer fejlődéstörténetének megírásához. A tudós szerint a Messenger „kikövezte” az utat a későbbi kutatásokhoz. Ezek azért is szükségesek, mert az amerikai szonda csak a Merkúr egynegyedét vizsgálja át alaposan, míg a bolygóhoz közelebb keringő BepiColombo az egészet tüzetesen szemügyre veheti.
Az európai szondának az eredeti elképzelések szerint idén kellett volna útra kelnie, a sok éve érlelődő programot azonban 2003-ban anyagi okokból leállították. Korábban leszállóegységet is terveztek, ezt azonban a nehezen megoldható technikai gondok miatt elvetették.
Szétverte a jegyautomatát és a várótermet, de ez nem volt elég, leköpte az ellenőrnőt, majd ütötte, ahol érte
