Európai edződömping Afrikában

Az év első nagyszabású futballeseményének, a vasárnap délután rajtoló 26. Afrikai Nemzetek Kupájának Ghána ad majd otthont, s a szokásoknak megfelelően a hazai válogatott játssza a torna nyitómérkőzését is Guinea ellen. A 16 résztvevő közül nehéz lenne egyértelmű esélyest megjelölni, a címvédő Egyiptom mellett Elefántcsontpart, Kamerun, Nigéria vagy Tunézia is befuthat, de nem szabad megfeledkeznünk a házigazdáról sem, amely egyedüli afrikai csapatként továbbjutott csoportjából a két évvel ezelőtti világbajnokságon.

Pintér Patrick
2008. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendezési jogért folyó harcban a 2010-es vb elnyerésével vigasztalódott Dél-afrikai Köztársaságot és Líbiát megelőző Ghána négy városában (Accra, Sekondi, Kumasi, Tamale) zajlanak majd a torna mérkőzései, amelyekre szép számmal érkeznek európai megfigyelők is, nem titkoltan új afrikai tehetségekre vadászva. Külföldi edzőkben így sem lett volna hiány, a tizenhat csapatból csupán háromnál (Egyiptom, Zambia, Szudán) bízták hazai trénerre a szakmai munka irányítását; a főként Európából érkezett szövetségi kapitányok között hat francia és három német található.
A több fronton is hadban álló európai élcsapatok különösen bosszúsak a január–februári rendezés miatt, hiszen éppen az idény közben, akár három hétre is kénytelenek nélkülözni legkiválóbb játékosaikat. A Barcelona kameruni légiósát, Samuel Eto’ót klubja így is csak egyhetes késéssel engedte el a Szelídíthetetlen Oroszlánok Burkina Fasó-i edzőtáborába, a Chelsea-nél pedig az okoz problémát, hogy Obi Mikel, Essien, S. Kalou és Drogba személyében egyszerre négy alapember hiányzik majd várhatóan hetekre. Az afrikai szövetség azonban eltökélt, Musztafa Fami főtitkár éppen a napokban erősítette meg, hogy a szervezet ebben a kérdésben hajthatatlan, s továbbra is kiáll a januári kezdés mellett. A vendéglátó Ghánával egy csoportba került Marokkó, Guinea, Namíbia hármasból talán utóbbinak van a legkevesebb esélye a továbbjutásra, hiszen 1998 után csupán másodszor vesz részt Afrika-kupán. A marokkói válogatott teljesítménye alaposan visszaesett az utóbbi években, s a csapat nyolc közé kerülése sem annyira egyértelmű már. A nagy vetélytárs guineai együttes ráadásul nagyszerűen szerepelt két évvel ezelőtt Egyiptomban, a FIFA jelenlegi ranglistáján pedig Nigéria (19.) és Kamerun (25.) mögött a harmadik legjobb afrikai válogatottként (33.) tartják számon.
A B jelű kvartettben szereplő Elefántcsontpart épp a torna előtt volt kénytelen szövetségi kapitányt váltani, a francia Gérard Gili azonban egyáltalán nem lesz ismeretlen Drogbáék számára, hiszen segédedzőként már két éve dolgozik a csapatnál. Az Elefántok valószínűleg a Szuper Sasokkal, azaz Nigériával vívnak majd öldöklő csatát a B csoport első helyéért, de a Kanouté, M. Diarra, Sissoko fémjelezte, kiváló játékosállománnyal rendelkező Mali is beleszólhat a továbbjutás kérdésébe. A Berti Vogts irányításával készülő nigériai együttes főleg a támadószekcióban erős, elég, ha csak Kanu, Martins vagy éppen Aiyegbeni nevét említjük.
Nem várható viszont nagy csata a C csoportban, ahol a legutóbbi győztes Egyiptom mellett – amely Midóra sérülés miatt nem számíthat – Kamerunnak is komoly esélyei vannak a végső sikerre, s nagy valószínűség szerint mindketten könnyedén lépnek tovább csoportjukból. Zambia éppen németországi légiósait (Sichone és Sinkala) vesztette el a torna előtt, míg a kizárólag az otthoni bajnokságban szerepelő labdarúgóira építő szudáni válogatott jelenléte már maga is kisebb meglepetés.
Gyengén szerepelt a selejtezőkben, ám a három legjobb második közé mégis befért a tunéziai és dél-afrikai válogatott, végül egy csoportban kötöttek ki. Mellettük a 2002-es vb-n már bizonyított, s még mindig akkori ászaiban bízó Szenegál, valamint az elsősorban portugáliai légiósaira számító Angola tagja a D csoportnak. Innen szinte bármelyik csapat továbbjuthat, ám a február 10-i accrai fináléba kerülésre talán csak Tunéziának van némi esélye.

Négy kvartettben küzdenek. A csoport: Ghána, Marokkó, Guinea, Namíbia; B csoport: Nigéria, Elefántcsontpart, Mali, Benin; C csoport: Egyiptom, Kamerun, Zambia, Szudán; D csoport: Tunézia, Szenegál, Dél-afrikai Köztársaság, Angola.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.