A bíróságok helyett a közjegyzők állítanák ki a fizetési meghagyásokat – áll az országos közjegyzői kamara kormányhoz eljuttatott javaslatában. A tervek szerint a közjegyzők a jelenlegi harminc helyett öt napon belül bocsátanák ki a fizetésre felszólító okiratot. Mivel az ügyintézés elektronikus úton történne, a hitelező akár külföldről is kezdeményezhetné az eljárást – ismertette a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) javaslatát Tóth Ádám elnök. A kamara álláspontja szerint a túlterhelt bíróságok tehermentesítésének egyik lehetséges útja, hogy bizonyos nem peres eljárásokat a jövőben a közjegyzők folytatnának le a bírák helyett.
A MOKK javaslatának lényege, hogy a közjegyzők elektronikus úton bocsátanák ki a fizetésre felszólító okiratot. A hitelező a kérelmét és a tartozást bizonyító dokumentumokat elektronikus levélben juttatná el az adós lakóhelye szerint illetékes közjegyzőhöz, majd a hatósági személy öt napon belül kiállítaná a fizetési meghagyást. A kérelmező ezzel egyidejűleg bankkártyás fizetéssel a világhálón róná le az eljárás díját. A bírói ellenőrzés ugyanakkor nem szűnne meg: ha az adós nem ért egyet a meghagyásban foglaltakkal, ellentmondását a bíróságon terjeszthetné elő.
Tóth Ádám hangsúlyozta: a javasolt megoldás másik előnye, hogy a tervezetben szereplő megoldás nem kötelezné személyes megjelenésre a kérelmezőt: az internet segítségével akár egy másik országból is kezdeményezhető lenne az eljárás. További pozitívum, hogy a dokumentum kiállítása jóval kevesebbe kerülne: míg jelenleg a követelés három százalékának megfelelő öszszeget kell fizetni a bíróság eljárásáért, addig a közjegyző legfeljebb a tartozás egy százalékát számíthatná fel díjként.
Az elektronikus ügyintézésnek köszönhetően megtakarítható lenne a postázás és az irattár fenntartásának költsége. A tervek szerint a közjegyzői eljárásban az ügyfél személyazonosságát elektronikus aláírásával igazolná. Tóth Ádám elmondta: jelenleg ugyan kevesen rendelkeznek e-szignóval, ám a jövőben várhatóan mind többen váltják majd ki az elektronikus eljárásokban használható aláírást. A kamara eljuttatta javaslatait a kabinethez, döntés ez évben várható.
Elektronikus iratmegőrző. A közjegyzői kamara javaslatai között szerepel az úgynevezett elektronikus irattár létrehozása is. Az e-irattár lényege, hogy az ügyfél a legfontosabb iratairól elektronikus másolatot készíttethet, amit a közjegyzői kamara országos regisztere tartana nyilván. Bekerülhetnének az e-irattárba a születési és házassági anyakönyvi kivonatok, az iskolai bizonyítványok, a felsőfokú végzettséget igazoló diplomák, oklevelek, de e-másolat készülhetne a házassági szerződésről és a magánvégrendeletről is. Ha pedig az ügyfélnek valamelyik okiratára szüksége lenne, az ország bármelyik közjegyzőjénél hiteles papíralapú másolatot kaphatna. Amennyiben valaki például vidéken szeretne munkát vállalni, a helyi közjegyzőtől kikérhetné az állás betöltéséhez szükséges iratait, azokat nem kellene magával vinnie. A dokumentumok pótlása is egyszerűbben történne: az ügyfélnek nem kellene akár órák hosszat várakoznia valamelyik hivatalban ahhoz, hogy az elveszett okiratról másolatot kapjon.
12 milliós mopedautóval akarja megoldani a közlekedési problémákat egy francia startup
