Holland hajóskapitány Gerde főszponzora

A becslések szerint közel ötezer holland költözött a rendszerváltozás óta az egyébként is soknemzetiségű Baranyába. A németalföldieket mindenütt befogadják, sőt van olyan település, ahol a képviselő-testületben is helyet kaptak. A világ legszabadabb országának tartott Hollandia fiai és lányai új otthonra leltek, sőt sokszor a települések „motorjainak” számítanak.

Bóka Máté Ciprián
2008. 01. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyik – csak baranyai mértékkel nézve nagyobb – hatszáz lelkes településen, Gerdén egy „igazi hajóskapitány” él: a majd felerészben cigányok lakta zsákfaluban ugyanis Chris Peters, a holland királyi hadiflotta egyik rangos beosztású nyugalmazott tisztje telepedett le.
A fagyos januári párás-borongós időben nem látni a Mecsek vonulatait, a széles, az inkább az alföldi falvakra jellemző teres utcában a hét végén semmi mozgás, a kocsma csendes, a hatalmas bernáthegyi-kuvasz keverék is inkább a vájdlingba kitett paprikás tarhonyára koncentrál. A házszámok egymás után sorban, a házak takarosak, s csak egy-két otthon mutatja a szegénységet, a küzdelmet a mindennapokkal.
Mary és Chris Peters lakhelye egy öreg parasztház, közel a falu végéhez. A portát gyönyörűen rendbe tették, de semmi hivalkodás. Később viszont kiderül, akár nagyobb otthont is nyugodtan megengedhetnének maguknak.
– Hét évvel ezelőtt jártunk először Magyarországon – kezdi Mary, a feleség, aki néha magyarul, néha angolul közli mondandóját. – Abban az évben vonult nyugdíjba a férjem. Annak idején holland barátaink meséltek Gerdéről, s mikor idejöttünk, ez volt az első ház, amit megláttunk, és megtetszett. Rögtön eldöntöttük: itt fogunk élni, egy év már múlva költöztünk is.
Chris közben előveszi a haditengerészet évkönyveit, amelyekben a hónapokig tartó tengeri utakon készült fotók mellett – köztük a Miami Vice-ból Don Jonhson színészt, a 170 méter hosszú Bloojs cirkáló „Blues Brothers” együttesét vagy a rakétakilövést megörökítő fényképek – a flotta útvonalairól beszámolókat és rajzokat is találunk.
Chris a könyvet lapozva meséli: csak egyszer voltak „éles” helyzetben. 1992-ben, a balkáni háború ideje alatt hónapokat töltöttek az Adrián – de harcban a harmincéves pályafutása alatt soha nem kellett részt vennie.
A Costa Ricán, Venezuelában, az Egyesült Államokban és a mediterráneum országaiban is megfordult, és még ki tudja a világ hány tengerét bejárt hajós arra kérdésre, hogy miért éppen ezt a települést választották, csak annyit válaszol: „Ez egy apró, csöndes falu, és mi soha nem szerettük a nagyvárosokat, Hollandiában is egy kistelepülésen éltünk.”
A legnyomósabb indok ugyanakkor az, hogy Magyarország olcsó, így a férfi kétezer eurós nyugdíjából nagyon szépen megélnek itt. Mary szerint odahaza ennek a felét elvinné az adó, s mivel neki nincs járandósága (még nem töltötte be a nyugdíjkorhatárt), Hollandiában egy keresetből igencsak szűkösen lennének.
A házaspár a – magyar viszonylatban mesés – nyugdíjával nem fukarkodik.
Ahogy azt később a polgármester, Rozmer Béla is megerősíti, milliós nagyságrendben költöttek eddig Gerdére: „Adtak már parkolóra, a focipálya kerítésének megépítésére, falunapra, ajándékokra, és még sorolhatnám.”
Petersék udvara is nyitva áll. Kertjük egy kisebb medencét rejt, ahova a falubéli gyerekek járnak nyaranta fürdeni, de a szomszédságból, az egyik nyolcgyermekes cigány családból is rendszeresen jönnek. Mary azt mondja, óránként csak három fiatal jöhet, több gyermekre egyszerre nem tudnak figyelni. A feleség azonban megjegyzi, vannak, akik megkérdezik tőlük, miért engedik be a cigányokat – mondván, nem tiszták. Az asszony határozott. Szerinte ez nem igaz, s nem számít, hogy ki milyen nemzetiségű – teszi hozzá.
Gondjuk csak a hivatalokkal, a szolgáltatócégekkel akadt eddig, bár az is még letelepedésük idején, 2001-ben volt – a magyarok angoltudása híján ugyanis igencsak nehézkes volt elintézniük a papírokat. A házaspár immár jókedvűen emlékszik vissza arra az esetre, mikor a bürokrácia útvesztőjében a magyar vezetői engedély kiváltásához – kicsit túlozva – még a jogsi típusát jelentő, „B” betűről is hivatalos fordítás készült.
A házaspár immáron Gerdét tartja otthonának, évente csak egy hetet töltenek szülőföldjükön. Állítják, ennél többet nem bírnak ki, annyira stresszesek az otthoniak. Szerintük az a különbség a két ország mentalitása között, hogy amíg ott a pontosságra, precizitásra helyezik a hangsúlyt, és emiatt idegeskednek, addig hazánkban inkább csak akkor aggódnak a népek, ha keveset keresnek.
Az egyre több letelepedő miatt a Holland Királyság Budapesti Nagykövetsége tavaly májusban tiszteletbeli konzulátust nyitott Pécsett, a konzuli tisztséget pedig az a Csengő András tölti be, aki magyar szülők gyermekeként odakint született, majd felnőtt fejjel költözött vissza hazánkba, s jelenleg a Pécsi Sörfőzde vezérigazgatói tisztét tölti be.
Csengő András szerint közel ötezer holland élhet Baranyában. Ő is úgy látja, elsősorban azért érkeznek hozzánk, mert olcsónak találják Magyarországot, de sokat számít az is, hogy beléptünk az unióba. Ám hozzáteszi azt is, a dimbes-dombos táj szépsége is sokakat megfog, illetve az, hogy a magyarok befogadóak.
Csengő konzuli minőségében hetente öt-hat e-mailt, telefont kap, a hollandok az adminisztratív, jogi segítségkérés mellett elsősorban megbízható magyar vállalkozók után érdeklődnek, olyanok iránt, akik nem verik át őket. Úgy véli, a hollandok naivak, a hazai játékszabályok szerint akarnak játszani, ellenben itt nincsenek szabályok.
– Petersék – térünk vissza Gerdére – rengeteget tettek a faluért, s a községnek minden, a legapróbb segítség is nagyon jól jön – mondja Rozmer Béla polgármester a „Jobb mint otthon” nevű presszóból kialakított és felújított ifjúsági klubban, majd úgy fogalmaz, sokszor a rendezvények megtartásának érdekében öt-tízezer forintért kilincsel a környékbeli vállalkozóknál.
A hatvanmilliós költségvetésű településen huszonöt és negyven százalék között mozog a munkanélküliség, így az sem véletlen, hogy a polgármester kifakad: „Ha annak idején azt mondták, másfél millió koldus országa vagyunk, akkor ezt a számot most nyugodtan meg lehetne duplázni.”
A gerdeiek abban bíznak, hogy a szomszédban épülő cementüzem megoldja majd foglalkoztatási gondjaikat, de addig is szívesen fogadják a letelepedőket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.