Tovább szűkülnek a nyugdíjasok munkavállalási lehetőségei a nyugellátásról szóló törvény módosítása nyomán – mondta lapunknak Prugberger Tamás. A munkajog szakértője kifejtette: az új szabályok értelmében 2009. december 31. után a nyugdíjfolyósító felfüggeszti az öregkori járandóság kifizetését akkor, ha a nyugdíjas munkával keresett éves jövedelme meghaladja a minimálbér tizenkétszeresét. Ez a szabály valamennyi nyugdíj mellett dolgozóra vonatkozik majd. Két év múlva tehát a minimálbérnél magasabb munkabérrel rendelkezőknek dönteniük kell: vagy lemondanak az öregkori járandóságukról, vagy megszüntetik kereső jogviszonyukat.
Prugberger közölte, az időskori járandóság kifizetésének felfüggesztése nem jelenti egyben a nyugdíjas státus elvesztését: az érintettek továbbra is élhetnek a nyugdíjasokat megillető lehetőségekkel, kedvezményekkel. Az az időszak továbbá, amely alatt a folyósító nem utalja a nyugdíjat, szolgálati időnek számít, vagyis a nyugdíjat átmenetileg nem kapó munkavállalók időskori járandóságuk csekély mértékű emelésére számíthatnak.
A január elsejétől hatályos törvénymódosítás értelmében ugyanakkor a folyósító már az idén felfüggeszti a nyugdíj kifizetését, ha azok, akik ez évben nyugdíjaztatják magukat és 62 évnél fiatalabbak, többet keresnek, mint a minimálbér tizenkétszerese. Magyarán, aki 2008-ban megy például teljes vagy csökkentett összegű előre hozott öregségi nyugdíjba, és tovább dolgozik, csak addig kapja meg az őt megillető öregkori juttatást, amíg a munkájával szerzett éves keresménye nem haladja meg a 828 ezer forintot. Ez ugyanakkor azt is jelenti, hogy a 2007. december 31. előtt nyugdíjba vonulók, illetve a 62 évnél idősebb idén nyugdíjazottak megkötések nélkül vállalhatnak munkát. Ám 2010-től rájuk is kiterjednek a korlátozó szabályok.
A szakember szerint az új szabályok diszkriminatívak: lényegében megvonják az idén nyugalmazottaktól nyugdíjuk érdemi kiegészítésének lehetőségét, míg a tavaly vagy korábban nyugdíjba menők korlátok nélkül juthatnak munkajövedelemhez. Ez a rendelkezés sérti az esélyegyenlőségi törvényt, de az alkotmány megkülönböztetést tiltó paragrafusával is ellentétes – véli Prugberger.
A Tett és Védelem Alapítvány a Sziget fesztiválos botrányról: Ez már nem a művészi szabadság kérdése
