Koncert

Fehér Béla
2008. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világszerte úgy ismerték: a zongorista. Mintha neve nem is lett volna. A közönség rajongott érte, nem véletlen, hogy az arcátlanul magas jegyárak ellenére mindig telt ház várta. A kritikusok már a neve hallatán ájultan rogytak az anyaföldre. Egyikük például ezt írta: „Isten fölött álló személyisége már akkor atomizálja az ember lelkét, mikor még nincs is a színpadon.” Egy másik újságban így méltatta az ájult ítész: „Találkoztam Batu kánnal, Teréz anyával, ismerem azt a férfit, aki Mozart blockflötéjét rendszeresen tisztította, szelencében őrzöm Lenin hajtincsét, de kétségkívül ő a legnagyobb!”
Tessék, így zajlott a legutóbbi koncert.
Minden szék foglalt volt, sokan a falnak szorulva álltak, a többiek a lépcsőn taposták egymást. Savanyú kipárolgás töltötte meg a termet. A közönség feszült figyelemmel várta a koncertet, miközben az első sorban tettlegességre került sor. Úgy látszik, több jegyet is eladtak ugyanarra a helyre, két idős asszony összeverekedett, csak akkor hagyták abba, amikor a művész megjelent a színpadon. A közönség megbabonázva, falfehér arccal ült, sokan arra gondoltak, végre eljött a pillanat, egy levegőt szívhatnak vele. Azt a keveset, ami maradt. Elfoglalta helyét a zongoraszéken. Lehunyt szemmel, mozdulatlanul ült, tíz percig fürdött a halálos csendben, aztán az ujjait tornáztatta hosszasan. Amikor végül a billentyűk fölé emelte a kezét, reccs, a vállánál szétfeslett a frakk. Az emberek felhördültek a meglepetéstől, ám ő fegyelmezetten vette tudomásul a balesetet, arca rezzenéstelen maradt, bár a szája mozgott, alig láthatóan. Hátragurult a zongoraszékkel, majd puha léptekkel elhagyta a színpadot. Az az igazság, hogy még a középen kettérepedt frakkban is fenséges látványt nyújtott. Hang bennszakadt, a közönség tátott szájjal figyelt, aztán szűnni nem akaró tapsorkánban tört ki.
Mikor visszatért, immár vörös cserefrakkban, hunyorogva állt a reflektorok fényében, enyhén meghajolt, talán el is mosolyodott. Újra taps, percekig tartó. A zongoraszéken ülve, lehajtott fejjel várta ki az ünneplés végét, aztán felállt, és csavarni kezdte a szék magasságát állító kart. Följebb, följebb, és még följebb tekerte, míg a kar teljesen lecsavarodott, és a színpadra hullott. Hangja robajnak tűnt a döbbent csendben. Néhányan tapsolni kezdtek, két perc múlva felállva éljenzett az egész nézőtér.
Azonnal besietett egy díszletező, felkapta a defektes széket, és szinte futva másikat hozott. Be akarta állítani a magasságát, de a mester gyengéden félretolta, maga látott neki. Közben többször ráült, próbálgatta. Egyszer kinézett a közönségre, és cinkosan hunyorított. Ennyi volt a véleménye a kis közjátékról.
Ismét helyet foglalt a zongora mellett, mellénye szinte felizzott a reflektorok éles fényében. Megtörölte a homlokát. Ha lehet ezt mondani, a légkör még feszültebbé vált. Ekkor felnézett, ugyanis az egyik a reflektor éppen a szemébe világított. Koncentrált néhány percig, aztán mégis felállt, kicsit fordított a zongorán. Odahúzta a széket is. Leült, fejét félrebillentette, és ült mozdulatlanul.
Nem tudni, miért, de ismét kitört a taps. Egyetlen pillantással elnémította a közönséget, de attól kezdve a testtartásában volt valami szemrehányó. Akkor aztán váratlan dolog történt. A süket csendben valaki különös hangot adott ki, lehetett böffentés, szellentés vagy fojtott tüsszentés is. A zavarodott csendet nyüzsgés, halk beszéd, sőt fojtott nevetés váltotta fel, az emberek felálltak, tekintetükkel lázasan keresték a hang gazdáját a tizedik sor tájékán. Jól fésült, kecskeszakállas, ám kétségtelenül gyomorbajos képű úr volt az illető, tipikus kémiatanár-megjelenés.
Odafent a színpadon a zongorista megvető arcot vágott, leoldozta a csokornyakkendőjét, és a közönség közé hajította. Erre ugyan még senki nem figyelt, de amikor ledobta magáról a frakkot, a mellényt, az inget, és egy szál alsónadrágban felrúgta a zongoraszéket, bizony már csend terült a nézőtérre. Aztán kitört a taps. „Csöndet! – kiabált a mester. – Ez nem a műsor! Ezek malőrök, kérem!” A taps viharossá erősödött. „Rohadék sznobok!” – üvöltötte, és kiviharzott. A közönség felállva tombolt. „Vissza, vissza…” – skandálták ütemesen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.