– Az eddig ismertté vált adatok szerint legalább nyolcmilliárd forintba kerültek a telkek, további 2,7 milliárd forintot a projektiroda működtetése visz el feleslegesen az adófizetők pénzéből – mondta Balsai István tegnap. A fideszes képviselő emlékeztetett arra: a parlamenti többség lemondott ellenőrzési jogáról a projekt esetében, hiszen a kormánypárti többség 24 alkalommal szavazta le a szintén fideszes Cser-Palkovics Andrással közösen benyújtott javaslatát arról, hogy az Állami Számvevőszék foglalkozzon az üggyel. – Legalább tíz alkalommal utasította el a kormányoldal azt a javaslatunkat is, hogy a beruházás felügyeletére álljon fel egy országgyűlési eseti bizottság – tette hozzá Balsai.
A hírek szerint a kabinet a beruházás leállítása után is eladná a kormányzati épületeket, majd azokat visszabérelné. Ezzel kapcsolatban Balsai István úgy fogalmazott: Gyurcsány Ferenc know-how-ja alapján ezt már megszokhattuk a balatonőszödi kormányüdülő és a Szalay utcai ingatlan esetében.
*
A Fidesz választ szeretne kapni egyebek mellett arra, miért működik tovább 2,7 milliárdos költséggel a projekt monitoring iroda az év végéig, ha leállt a fejlesztés. Az ellenzéki párt szerint ugyanis a kormánynak nincs felhatalmazása arra, hogy az üres telek hasznosításával foglalkozzon. Mindezek ismeretében arra szólították fel a pénzügyminisztert, hogy álljon a nyilvánosság elé, és indokolja az adófizetők pénzének további költését a projektiroda működtetésével.
A Kormányszóvivői Iroda reagálása szerint kár nincs, ingatlanbefektetés van, új városközpont pedig lesz. A szakértők a fővárosi és a kerületi önkormányzattal közösen dolgozzák ki a Nyugati pályaudvar mögötti, az állam tulajdonában lévő és jelenleg parlagon heverő terület megújításának terveit – állt az iroda közleményében, ami szerint nem érte kár az adófizetőket, az előkészítésre fordított összeg túlnyomó része pedig nem veszett el. Az MDF eközben a kormányzati negyed megépítéséről szóló országgyűlési határozat hatályon kívül helyezését sürgeti. További kellemetlenségeket okozhat az államnak, hogy a Népszabadság szerint a leállított beruházásra egyedül érvényes pályázatot beadó cég a jogorvoslat lehetőségét kutatja a kormánydöntéssel szemben.
Brüsszel kész megkerülni a magyar vétót Ukrajna érdekében
