Izrael mától mégis engedélyezi, hogy fűtőanyagot szállítsanak a Gázai övezetbe egy erőmű számára keddtől – jelentette be egy kormányszóvivő hétfő este. Az izraeli rádió szerint az új döntést Ehud Barak védelmi miniszter a helyzet felülvizsgálata után hozta meg. Visszaállította a gyógyászati eszközök, gyógyszerek, generátorokba való gázolaj és háztartási gáz beszállítását. Gépkocsi-üzemanyagot továbbra is tilos bevinni az övezetbe. Az üzemanyag jórészt Izraelből érkezik, ám az övezet területéről kilőtt rakéták miatt Barak elrendelte a határátkelők lezárását.
Néhány órával az övezet elsötétülését követően meghalt öt beteg egy gázai kórházban, mivel az életben tartásukhoz szükséges gépek nem kaptak áramot – jelentette be a Hamász, amely a területen a hatalmat gyakorolja. Tegnapra a part menti földsáv élelmiszerkészletei is vészesen lecsökkentek, számítások szerint a hét közepére minden elfogy. Vasárnap óta hosszú sorok kígyóznak az élelmiszerboltok előtt.
Ehud Olmert izraeli kormányfő korábban közölte, nem engedik, hogy humanitárius katasztrófa alakuljon ki a területen. A miniszterelnök ezt Hoszni Mubarak egyiptomi államfővel és Maxime Verhagen holland külügyminiszterrel való beszélgetésekor mondta, miután a két politikus bírálta az övezet teljes lezárását. Benita Ferrero-Waldner, az EU külügyi biztosa a zárlat feloldására és a határátkelőhelyek megnyitására szólította fel Izraelt. Így tett az ENSZ emberi jogi testülete is, amelynek Izrael azzal vágott vissza, hogy az események alakulásáért egyedül a rakétatámadásokat végrehajtó Hamász a felelős. A világszervezet palesztin menekültügyi hivatalának (UNRWA) szóvivője is felháborodottan tiltakozott az izraeli blokád ellen, ami miatt akadoznak a szervezet élelmiszerszállításai.
Azt izraeli tisztségviselők is elismerték, hogy az általuk gondoltnál sokkal súlyosabb krízis bontakozott ki az övezetben az üzemanyag megvonása nyomán. Hálid Mesál, a Hamász Damaszkuszban élő vezetője a fények kihunyta után nem sokkal Mahmúd Abbász palesztin elnökhöz fordult segítségért. A Jerusalem Post izraeli napilapnak nyilatkozó egyik Fatah-tisztségviselő azonban reményét fejezte ki, hogy a növekvő humanitárius katasztrófa elfordítja a helyi palesztinokat a Hamásztól. Abbász viszont az ENSZ főtitkárához fordult segítségért, és az üzemanyag-ellátás azonnali helyreállítását követelte.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
