Lábjegyzet

Pósa Tibor
2008. 01. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az indonéziai Balin a közelmúltban lezárult az ENSZ klímatanácskozása. Az Egyesült Államok is elfogadta azt a záródokumentumot, amely rögzíti a további teendőkről szóló tárgyalások megkezdését és célját. Az Európai Unió és a fejlődő országok engedtek abban, hogy a dokumentum fő szövegében egyelőre nem szerepelnek konkrét számok az éghajlatváltozást kiváltó gázok kibocsátásának csökkentéséről. A magyar küldöttség tagját, Faragó Tibort, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium nemzetközi együttműködésért is felelős főosztályának vezetőjét kérdeztük az elért kompromisszumról.
– Ön szerint a bali konferenciát sikernek, kudarcnak vagy esetleg félsikernek lehet tekinteni?
– Ezt a találkozót ahhoz képest kell értékelni, ami eddig történt vagy nem történt, illetve amekkora maga a probléma. Tizenöt éve született meg az ENSZ-egyezmény az éghajlatváltozásról. A világ országainak vezető politikusai akkor egyöntetűen kifejezték aggodalmukat az emberi tevékenységek által kiváltott globális éghajlatváltozás növekvő veszélye miatt. A tudomány képviselői már sokkal régebben felhívták a figyelmet e problémára, de egy nagyon kiterjedt és bonyolult rendszerről s nehezen azonosítható, „lappangva” előretörő folyamatról van szó. Tízéves az egyezmény égisze alatt elfogadott kiotói jegyzőkönyv, amely már egyértelmű – bár viszonylag mérsékelt, 2012-ig tartó – kibocsátáscsökkentési kötelezettségeket határozott meg a fejlett államok számára. Már akkor lehetett tudni, hogy ez kevés. Kevés ahhoz, hogy a földi légkörben e gázok – közülük a legismertebb a szén-dioxid – mennyisége ne növekedjen tovább, elsősorban a fosszilis tüzelőanyagok mind nagyobb mértékű felhasználása miatt. A konferencián nehezen elért egyezség azért nagy jelentőségű, mert a világ minden állama beleegyezett, hogy végre jelentős klímavédelmi kötelezettségekről, intézkedésekről tárgyaljon.
– Most Balin megállapodtak egy „útitervben”, a tárgyalások további menetében, amelyet határozott menetrendhez kötöttek. Eszerint két év múlva, 2009-ben a koppenhágai klímacsúcson már a kibocsátások csökkentésének mértékéről kell megegyezni konkrét számadatokban.
– Az általános keretet adó, hatályos ENSZ-egyezmény égisze alatt folynak a tárgyalások. Egészében a kiotói jegyzőkönyv sem jár le 2012-ben, csak az az előírása, amelynek alapján a fejlett országok meghatározott mértékű kibocsátáscsökkentést vállaltak. Azért kell megállapodni rövid időn belül, mert máskülönben 2012 után nem lenne jogilag kötelező kibocsátáscsökkentési előírás még a fejlett országok számára sem. Az is elengedhetetlennek látszik, hogy a gyors gazdasági növekedésű fejlődő államok is tegyenek valamit a kibocsátások növekedésének visszafogására. A cél az lenne, hogy 10–15 év múlva már ne növekedjen tovább globális szinten ez a környezetterhelés, és ennek érdekében a fejlett országok vállalják, hogy kibocsátásaik 25–40 százalékkal csökkennek a következő évtized végére.
– Indonéziában nem kellett volna megállapodni a konkrét számadatokról?
– Nem. De az országok egy csoportja határozott javaslatokkal érkezett Balira a további csökkentésről. Az Európai Unió azt képviselte, hogy a fejlett államok együttesen vállalják majd – mint a leendő tárgyalások egyik alapvető célját – a kibocsátások 30 százalékkal való csökkentését 2020-ra az 1990-es szinthez képest. Washington viszont – néhány más fejlett állam által is támogatva – közölte, hogy nem akar ilyen célszámot belevenni a mostani dokumentumba, erről is majd a két év múlva megszülető megállapodásnak kell rendelkeznie. A konferencia végén a majdani tárgyalások céljának, feltételeinek meghatározásáról szólt a vita. A záróanyag fő szövegében nincs benne például a 25–40 százalékos irányszám, de tárgyalási kompromisszumként mégis közvetve szerepel ez a mérték: egy lábjegyzet utal az éghajlat-változási kormányközi testület jelentésére, ahol konkrétan megtalálhatók a szükséges kibocsátáscsökkentés számszerű adatai.
A mostani konferencia a témakör számos más vetületével is foglalkozott, de a fő cél az volt, hogy döntés legyen egy új megállapodás tárgyalásainak megkezdéséről. Az elfogadott dokumentum a részletes tárgyalási mandátumot tartalmazza. Eszerint a kétéves tárgyalási szakaszban el kell érni, hogy a fejlett államok 2020-ra jelentős mértékű kibocsátáscsökkentést vállaljanak. Emellett a fejlődő országoknak is a kibocsátásaik visszafogását célzó intézkedéseket kell tenniük. Azt is ki kell dolgozni 2009-re, hogy a fejlett világ milyen pénzügyi támogatást tud nyújtani a fejlődők számára e célok eléréséhez, továbbá miként tudja elősegíteni, hogy környezetbarát – „klímabarát” – technológiákhoz juthassanak hozzá. Az erdőknek nagy szerepük van a szén-dioxid légkörből való kikerülésében, s közös érdek a hatékony erdővédelem, valamint az érintett területeken az eddigiektől eltérő megélhetési módok támogatása.
– A hírek óriási nemzetközi nyomásról szóltak, amelynek következtében az Egyesült Államok végül is elfogadta a bali záródokumentumot. Kicsit elmerülve a jelentésekben azonban jól látszik, hogy Washington véleményét különböző kérdésekben és mértékben olyan országok is osztották, mint Kanada, Japán, Oroszország.
– Az Egyesült Államok is egyértelműen hitet tett amellett, hogy súlyos problémával néz szembe az emberiség, szükség van a nemzetközi fellépésre és egy új megállapodás kidolgozására 2009-ig. De abban, hogy ne legyen túlzottan konkrét a tárgyalási mandátum – különösen a kibocsátások ügyében –, Washington nem volt egyedül. A hivatalos tárgyalásoktól mintegy függetlenül Baliba utazott a friss Nobel-békedíjas Al Gore volt demokrata párti alelnök, aki szerint éppen hazája akadályozza a megfelelő egyezség elérését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.