Marad a kevésbé népszerű pályázat

Dékány Lóránt
2008. 01. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átalakítja a nemzeti energiatakarékossági programot a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) úgy, hogy azt kiterjeszti a panelházakra is, emellett leginkább a megújulóenergia-felhasználást támogatják majd – derül ki a tárca tájékoztatójából.
Azt egyelőre nem közölték, mekkora lesz a vissza nem térítendő állami segítség kerete, viszont azt már lehet tudni, hogy a tavalyi kétmilliárd forintnak még a felére sem tartottak igényt a szóba jöhető pályázók. A GKM tegnapi közleményében arról tájékoztatott, hogy a 3500 sikeres pályázó mindössze 806 millió forintot kapott, ami több mint százmillióval kevesebb, mint amennyit 2006-ban felhasználtak. Két évvel ezelőtt ugyanis 930 millió forintra írtak ki pályázatot, és az néhány hét alatt el is fogyott. Igaz, akkor még harmincszázalékos segítséget nyújtottak a beruházásoknál, míg 2007-ben a költségeknek csak tizenöt százalékát vállalta magára az állam. A tavalyi kiírásban a legnépszerűbbek az energiahatékonysági átalakításra felvehető kedvező kamatozású hitelek voltak: ebből 2,3 milliárd forintnyi fogyott.
Az idei főbb változások között az szerepel, hogy a programot kiterjesztik az úgynevezett nem hagyományos, iparosított technológiával épített házakra is. Ebbe a kategóriába a panelek is beletartoznak. Emellett nem csupán egy, hanem öt pályázati kiírást találnak majd az érdeklődők a tervek szerint tavasszal. Ezek közül az első a hagyományos építésű épületek nyílászárócseréjére vagy utólagos hőszigetelésére vonatkozik, amelynek költségeiből tizenöt százalékot fizet az állam, de legfeljebb csak 264 ezer forintot. A második kiírás ugyanezeket a feltételeket kínálja a panelban élők számára. Nagyobb támogatást kaphat az, aki bármely módon épített házának fűtését, vagy melegvíz-ellátását korszerűsíti, hiszen ebben az esetben az állam húsz százalékot vállal a beruházásból, a maximális összeg pedig négyszázezer forint. A tavalyinál jobban járnak azok is, akik az energiatakarékossági átalakítások közül egyszerre többet is választanak: az ő esetükben a támogatás 18 százalékos, de maximálisan 720 ezer forint. A GKM leginkább a megújulóenergia-felhasználást segítő beruházásokat ösztönözné. Akik ilyen jellegű munkálatokba vágnak, huszonöt százalékos költségtérítésre pályázhatnak, aminek a legfelső határa egymillió forint. Utóbbi kategóriában a tavalyi négyszázmilliós keretnek alig negyedére volt kereslet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.