Médiatánc ólomcipőben

Nagy feladat vár az MTV-re 2010-ben: Budapesten rendezik meg az Inputot, a közszolgálati csatornákon sugárzott műsorok kiemelkedően rangos egyhetes fesztiválját, amelyen ezer-ezerkétszáz szakmabeli vesz részt évente. Addigra olyan produkciókkal kell előállni, amelyeket a szigorú zsűri beválogat a legjobb nyolcvan-kilencven közé, a háttérbeszélgetéseken pedig nem tépik cafatokra a jelenlévők.

Varga Klára
2008. 01. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már most készül a rendezvénysorozatra az MTV vezetése, mert maguk is érzik, hogy a magyar közszolgálatiság színvonala e pillanatban fényévekre van a nemzetközitől. A siker érdekében január 18–19-én a Millenárison mini Input-fesztivált rendeznek, amelyen számos külföldi közszolgálati csatornán bemutatott dokumentum-, tényfeltáró, animációs és egyéb műfajú filmet vetítenek. A vetítésekre a szakmabeliek, az újságírók mellett a civil érdeklődőket is várják.
A minifesztivált megelőző háttérbeszélgetésen a sajtó képviselői már belepillanthattak a kínálatba: láttunk hétköznapi konfliktusokról fiataloknak szóló ír animációs filmet, német dokumentumfilmet arról, hogy egy fiú még az NDK-s időkben megtudta, hogy a Stasinál dolgozó apja róla is jelent, s láttunk egy holland alkotást haldokló, rákos fiatalokról.
A háttérbeszélgetésen Sipos Pál, az MTV főszerkesztője, Baló György szerkesztő-műsorvezető és Pálos György operatőr, a Millenáris Stúdió vezetője – mindhárman zsűriztek már az elmúlt években az Input-fesztiválokon – elmondták, hogy 2003-ban került be utoljára magyar alkotás a legjobb nyolcvan-kilencven közé, s annak is tanúi lehettek, ahogy egyik legjobbnak tartott rendezőnk filmjét a vetítést követően ízekre szedte a nemzetközi szakma. A sikertelenség okai között emlegették az MTV pénztelenségét, a csatorna alárendelt helyzetét a politikával szemben. Maguk mondták, hogy az MTV még mindig inkább állami tévé, mint közszolgálati, ugyanakkor azt is elismerték, hogy minden tekintetben azért nincsen megkötve a kezük. Bár Pálos György még azt is felvetette, hogy Magyarországon talán nem is lehet igazi szembesítős, a német alkotáshoz hasonló filmet készíteni. Az eredménytelenség okai között említették azt is, hogy talán nem megfelelően zajlanak a válogatások az Inputra, de többszöri kérdésre sem árulták el, kik, hogyan, milyen szempontok alapján delegálnak magyar közszolgálati filmeket a nemzetközi fesztiválra.
A honi alkotások jellemző hibáiként a megszólalók a hosszadalmasságot, a lassúságot és a „se hús, se hal” langyosságot, a téma iránti érdektelenséget emlegették. A sajtó képviselői hiányolták a közszolgálati műsorokból a provokatív, merész hangnemet, amely a holland alkotások szinte kötelező védjegye, és a reflektálást az aktuális közéleti eseményekre. (Miért nem láttunk az MTV-n például olyan tévéműsort, amelyben megszólalnak azok, akiket valamelyik 2006 őszi tüntetésen megvertek a rendőrök, s miért nem mondhatják el a magukét az egyenruhások is?)
Sipos Pál abban is látja a hiányosságokat, hogy a filmek, műsorok alkotói nem szentelnek kellő időt az előkészítő munkának, pedig mint mondta, egy igazán jó alkotáshoz a legtöbb idő az anyaggyűjtésre, a felkészülésre kell.
A beszélgetésből az is kiderült, hogy más országokban, amikor megszűnt a közszolgálati csatorna monopolhelyzete, nem engedték rögtön kitörni a kereskedelmi csatornákat, csak akkor kaptak komolyabb jogosítványokat, amikor a közszolgálati csatorna már újragondolta arculatát, attitűdjét, és megtartotta-megszerezte a közönségét is. Így például Írországban a közszolgálati nézettsége toronymagasan vezet a csatornák versenyében. Nálunk se pénz, se posztó: se türelmi idő, se szabadság, s nem történt meg az újragondolás sem. S ha akad is, aki tudja, mit akar, mintha ólomcipőben táncolna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.