Merénylet következtében életét vesztette tegnap Benazir Bhutto pakisztáni ellenzéki vezető, volt kormányfő egy Ravalpindiben tartott választási gyűlésen – közölte a pakisztáni belügyminisztérium szóvivője.
Bhutto beszédet mondott több ezer híve előtt pártja, a Pakisztáni Néppárt választási gyűlésén az Iszlámábádhoz közeli városban. Kevéssel beszédének elhangzása után egy öngyilkos merénylő robbanószerkezetet hozott működésbe a gyűlés helyszínén. Egy helyi rendőrtiszt azt mondta rögtön a detonáció után, hogy Bhutto már eltávozott a helyszínről, mire a robbanás történt. Kevéssel később azonban több pakisztáni televízió jelentette, hogy a politikus asszony életét vesztette a robbanás következtében. Az iszlámábádi belügyminisztérium hamarosan megerősítette a tévéjelentéseket. A Pakisztáni Néppárt több más vezetője is megsérült a robbanásban, köztük Sherry Rehman, a párt szóvivője. Legalább tizenöt holttest maradt a gyűlés helyszínén a detonáció után.
Navaz Sarif ellenzéki vezető bejelentette, hogy Bhutto meggyilkolása miatt pártja bojkottálja a január 8-i parlamenti választásokat, egyben azonnali lemondásra szólította fel Pervez Musarraf elnököt. Országszerte a legmagasabb készültségbe helyezték a biztonsági erőket, ennek ellenére összecsapások voltak Hyderabadban, Karacsiban, Kvettában és Pesavárban is. Zavargások voltak a kórház előtt is, ahol Bhutto meghalt.
Bhutto pártjának biztonsági tanácsadója utóbb azt mondta, hogy az ismeretlen merénylő nyakon és mellbe lőtte a politikus asszonyt, amikor az gépkocsiba akart szállni, hogy távozzék a gyűlésről. Ez utóbbi beszámoló szerint a merénylő a Bhuttóra leadott lövések után hozta működésbe a testére erősített robbanószerkezetet. A Pakisztáni Néppárt vezetője október 18-án tért vissza emigrációjából. Alig néhány órával azután, hogy hazai földre lépett, már megkíséreltek ellene egy merényletet. Öngyilkos merénylő támadást hajtott végre Karacsiban a vezetőt és kíséretét szállító gépkocsioszlop ellen a hazatérőt ünneplő tömegben. Száznegyven ember életét oltotta ki az a merénylet, de Bhutto akkor sértetlen maradt.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma elítélte a merényletet. „Élesen elítéljük a [ravalpindi] politikai gyűlés ellen intézett támadást, amely azt mutatja, hogy még mindig vannak olyanok Pakisztánban, akik meg akarják hiúsítani a megbékélés és a demokratizálódás politikáját” – mondta Tom Casey,
a külügyminisztérium szóvivője. Bhutto halálhírére annyit mondott: „Láttuk az erről szóló sajtójelentéseket, de nem tudunk biztosat a politikus asszony felől.” Később a Fehér Ház elítélte a gyilkosságot, George Bush amerikai elnök felhívta Musarrafot és „röviden beszélt vele”. Elítélte a merényletet az EU, valamint annak több tagországa, köztük Magyarország is. Több állam a demokratikus folyamatok elleni lépésként értékelte a gyilkosságot, amelyért iszlamista radikálisokat tettek felelőssé.
Elon Musk hadat üzent Trumpnak?
