Nagy ára van a kisebb hiánynak

Munkatársunktól
2008. 01. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vártnál jobb lett tavaly az államháztartás hiánya, ám ennek nagy ára van. A kisebb deficit az óriási mértékű adóelvonásnak és a tervezettnél jóval magasabb inflációnak köszönhető. Hiányunk még mindig messze a legmagasabb egész Európában.
Tavaly az államháztartás önkormányzatok nélküli hiánya 1291,4 milliárd forintot tett ki, miután a decemberi egyenleg 48 milliárd forintos pozitívumot mutatott – tette közzé tegnap a Pénzügyminisztérium. A 2007-es pénzforgalmi hiány így a GDP 5 százaléka lett. A múlt havi többlet nem véletlen, hiszen az államháztartás szinte minden évben pozitív egyenleggel zár decemberben. Ennek fő oka, hogy a vállalkozásokat adófeltöltési kötelezettség terheli, s a költségvetésnek többletbevétele keletkezik a karácsonyi vásárlásokból származó áfabefizetések miatt is.
A nyilvánosságra hozott deficitadatok várhatóan elegendőek lesznek ahhoz, hogy az államháztartás tavalyi eredményszemléletű, tehát uniós kimutatás szerinti hiánya a GDP 6 százaléka alatt maradjon. Ezt az adatot csak márciusban teszi közzé a pénzügyi tárca, ám máris megjelentek az első elemzői számítások, amelyek 5,5–5,7 százalékos deficitet várnak 2007-re. Noha ez jelentős javulást jelent a 2006-os 9,2 százalékot elérő deficitünk után, a múlt évre várható hiány még mindig messze a legmagasabb egész Európában. A képet tovább árnyalja, hogy a hiány csökkentését a pénzügyi kormányzat nem elsősorban a kiadások lefaragásával, hanem az óriási mértékű adóelvonással és a tervezettnél jóval magasabb infláció segítségével érte el. A tavalyi deficit még kisebb is lehetett volna, miután az államkasszának mintegy 200 milliárd forintnyi terven felüli adóbevétele keletkezett, ezt azonban a kabinet elköltötte. A be nem tervezett bevételek legjelentősebb része az elszabaduló infláció nyomán keletkezett: a tavalyi büdzsét a kormány 6,2 százalékos pénzromlással tervezte, ám az adó- és járulékemelések nyomán a tavalyi infláció 8 százalék körül alakult.
A hiánycsökkentés szerkezetével kapcsolatban számos közgazdász a kifogásait fogalmazta meg. Barcza György, a K&H Bank vezető elemzője szerint a magas adóelvonás kártékony: a GDP növekedési üteme drasztikusan lassult, a foglalkoztatottság csökkent, míg sokan a legális szektorból a szürke-, illetve feketegazdaságba mentek át. Hasonló aggályokat fogalmazott meg a Goldman Sachs befektetőház is, amely tegnap arra hívta fel a figyelmet, hogy miután a kormány nem a kiadások mérséklésével, hanem az adók emelésével és a magasabb inflációval érte el az egyenleg javulását, 2008 után komoly kockázatok övezik a hiány további csökkenését. Ez különösen érvényes a pénzintézet szerint akkor, ha a kabinet továbbra sem nyeri vissza népszerűségét, ez ugyanis megint a túlköltekezés veszélyét hordozza magában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.