Jobb kezdést nem kívánhattunk volna a fővárosi Sportmax Sport- és Szabadidőközpontban rendezett GP-viadalon, hiszen a 64-es főtábla első körében a kiemelt Szász Emese és Nagy Tímea mellett a selejtezőből felkerült Mincza Ildikó, Hormay Adrien, Kiskapusi Dóra és Antal Edina is nyert. A 32 között aztán a még juniorkorú Antal nem bírt a német Duplitzerrel (9-15), de ebben a körben is ez volt az egyetlen asszó, amikor más nemzetbeli magyart győzött le.
Hormay az orosz Sztroganovát 15-5-re, Mincza a német Bokelt 7-6-ra, Nagy az olasz Quindamcarlót 15-13-ra verte, Szász pedig Kiskapusi ellen nyert 15-10-re. A 16 között újra összejött egy magyar–magyar asszó, Szász ebben is érdekelt volt, s most Hormayt győzte le 15-12-re. Sajnos, Mincza és Nagy sem jutott be a legjobb nyolc közé, előbbi a román Branzától kapott ki 15-9-re, utóbbi pedig a világbajnoki címvédő német Heidemanntól 15-11-re. „A világbajnoktól végül is ki lehet kapni, és úgy gondolom, hogy még maradt esélyem az olimpiai kvóta megszerzésére” – jegyezte meg kétszeres olimpiai bajnokunk, aki a verseny előtt a kvalifikációs rangsorban csak a 40. helyen állt, miközben Szász 8., Hormay 23., Mincza 24. volt. De arra számítani lehetett, hogy a dupla szorzójú GP-n a 16 közé jutással is előrébb lépnek.
Szász a folytatásban is remekelt, 15-8-ra nyert a csapatban világbajnok kínai Csang Li ellen, így bekerült a négyes döntőbe, ahová a francia Flessel, Duplitzer és Branza verekedte be még magát. Szásznak a kétszeres olimpiai bajnok Flessellel kellett vívnia, s ez a tavalyi finálé visszavágója volt; egy éve az első helyért Flessel 15-10-re nyert a Honvéd vívónője ellen. Most azonban Szász volt a jobb, 15-11-re verte a franciát, majd az aranyéremért Branzát is legyőzte. Bár az első három perc után még 4-4 volt az állás, Szász innen elhúzott, és tulajdonképpen könnyedén nyert 15-10-re.
„Reggel 5.50-re állítottam be az ébresztőt, de már 4.30-kor ébren voltam, és utána nem is tudtam elaludni. Az első asszómban, nyolc órakor még nem igazán éreztem a vívást, ám aztán egyre jobban belelendültem, és ez sült ki belőle!” – nevette el magát a döntő után Szász Emese. „A négy között már felszabadultan vívtam, hiszen tudtam, hogy már így is sok ranglistás pontot szereztem. Flesselnek mindenképpen vissza akartam vágni, és közben persze figyeltem, nehogy megszúrjon a lábamon. Neki ez a specialitása, de ha figyelek, elkerülhetem, hogy eltaláljon. S muszáj figyelnem, mert az edzőmnek, Kulcsár Győzőnek annyi pezsgőt kell vinnem, ahány lábszúrást kapok a francia lánytól. Sajnos, megesett, hogy kettőt is vittem, most megúsztam. A döntőben már éreztem, hogy az arany is összejöhet. Nagyon örülök, hogy sikerült nyernem, és egy újabb nagy lépést tettem az olimpia felé, de teljesen még nem nyugodhatok meg” – nyilatkozta Szász Emese.
Nos, a kvalifikációs rangsorban jelenleg a kínai Li Na vezet 226 ponttal, a második Heidemann 188-cal, a harmadik Flessel 174-gyel, a negyedik pedig Szász Emese 166 ponttal. Az olimpiára nemzetenként csak két párbajtőrözőnő juthat ki, ezt alapul véve a rangsor első nyolc helyezettje biztos kvótás, és a 9–16. helyezettek közül még három európai kvalifikálja magát. Jelenleg Hormay Adrien 19. (82 pont), Mincza Ildikó 21. (80 pont), Nagy Tímea 31. (60 pont); s ha még Szász sem nyugodhat meg, ők bizony nagyon is nyugtalanok lehetnek.
Vasárnap a csapat Világkupát a németek nyerték, együttesünk az ötödik helyen végzett.
Bravúrok Dohában is. A férfi párbajtőrözők dohai csapat Világkupa-viadalán a Boczkó Gábor, Imre Géza, Kovács Iván, Kulcsár Krisztián összetételű együttesünk tegnap ezüstérmes lett – a döntőben a franciáktól kapott ki 45-31-re –, s megerősítette a már eddig is olimpiai kvótát érő pozícióját a kvalifikációs rangsorban. Érdekesség, hogy szombaton az egyéni GP-n Rédli András volt a legjobb magyar, aki a harmadik helyen végzett. A nyolcas döntőbe bejutott Boczkó is, s itt ötödik lett.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
