Míg tavalyelõtt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez (PSZÁF) érkezõ hitelpanaszok 13,36 százaléka vonatkozott a nem megfelelõ tájékoztatásra, 2007-ben ez az arány több mint 16,5 százalékra emelkedett. Tehát a felügyelet nyomása ellenére egyre többen járnak pórul az átlagemberek számára érhetetlen tájékoztatás miatt. A hitelintézetek többsége jelenleg az egyszerûsítés elõkészületeinél tart. Vagy még annál sem.
A Gazdasági Versenyhivatal valóságos hadjáratot folytat a nem megfelelõen tájékoztató bankok ellen, s többükre jelentõs bírságot rótt ki, ennek ellenére a szabálytalanságok száma nem csökken. Pedig a cél világos: az Európai Bizottság 2001-es kódexe szerint a bankoknak minél tömörebben és egyértelmûbben kell ismertetniük a feltételeiket, hogy az ügyfelek könnyebben össze tudják hasonlítani a különbözõ ajánlatokat. Erre már egy egységes sémát is kidolgoztak, ezt a PSZÁF egy 2006-os ajánlása is tartalmazza. Ám a magyar társaságok jelentõs része még csak most dolgozik a feltételek teljesítésén, pedig néhányuk anyabankja külföldön már alkalmazza ezt a módszert. Spanyolországban, Olaszországban és Észtországban a bankokat már törvény kötelezi arra, hogy betartsák az Európai Bizottság elvárásait.
A Bankszövetség szerint a hitelintézeteket egyelõre az tarthatja vissza, hogy vannak bizonyos értelmezési viták a kódex ajánlásai körül, ráadásul az új rendszer bevezetése igen költséges lehet, mivel új számítógépes programokra, új nyomtatványokra lenne szükség, s a bankok munkatársait is ki kellene képezni az információszolgáltatás új módjára.
Magyarországon egy tavaly novemberi kormányrendelet tett lépést a hitelek egyszerûbb összehasonlítása érdekében. A 2008 februárjától hatályos rendelet értelmében a teljes hiteldíjmutató (THM) számításakor minden olyan költséget figyelembe kell venni, amelyet az ügyfélnek meg kell fizetnie a futamidõ alatt, a THM nem vonatkozhat csak a rövid akciós idõtartamra. Bár a THM-nek már ezt megelõzõen is minden fizetendõ díjat tartalmaznia kellett, a pénzintézetek néhány esetben saját elképzeléseik szerint értelmezték azt, hogy mit kell belevenni, s mit nem.
Kispál Edit, a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének szóvivõje elmondta: az utóbbi hónapokban leginkább az Erste Bank ügyfelei keresték meg õket a panaszaikkal. Az ügyfelek a következõ évi törlesztõrészletet és a tartozás mértékét tartalmazó hitelegyeztetõ leveleken nem tudtak kiigazodni.
A hitelegyeztetõ levélben csak százalékosan szerepel a kamat és a kezelési költség éves mértéke. A törlesztõrészlet pedig egy összegben tartalmazza az ügyleti kamatot, a kezelési költséget és a tõkét is – annak ellenére, hogy az Erste Bank 2005 tavasza óta külön nevesítve és összegszerûsítve vonja le a fogyasztók számlájáról a tõketartozást, a kamatot és a kezelési költséget. A fogyasztók számára követhetetlen, hogy az Erste Bank melyik összetevõt módosította.
A hitelegyeztetõ levelet több esetben az éves fordulónap elõtt két nappal kapják meg a fogyasztók azzal, hogy két nap múlva már a levélben megállapított összeget fogja az Erste Bank leemelni a számlájukról. Amennyiben a fogyasztók nem értenek egyet a törlesztõrészlet módosításával, az alábbi megpróbáltatás vár rájuk: a hitelegyeztetõ levélben szereplõ telefonszám az Erste Bank központi száma, ahol reklamálni nem lehet, azt tanácsolják, hogy azt a bankfiókot hívja fel a fogyasztó, ahol a hitelszerzõdést megkötötte. Az adott bankfiókban telefonon nem adnak információt, be kell menni személyesen. És ha ezek után a fogyasztó veszi a fáradságot és bemegy a bankfiókba, közlik vele, hogy õk érdemben nem tudnak válaszolni a feltett kérdésekre, a válaszoknak benne kellene lennie tájékoztatásként a hitelegyeztetõ levélben, s azt javasolják, forduljon írásban a fogyasztó az Erste Bank Központi Panaszkezeléséhez.
Az Erste Bank lapunk megkeresésére azt nyilatkozta, hogy nagyon kevés panasz érkezik hozzájuk a hitelegyeztetõ levéllel kapcsolatban. S amennyiben egy ügyfél a bankfiókban nem kap kielégítõ választ a kérdéseire, a fiók tanácsadója továbbítja azt a bank központi panaszkezelésére, így nem szükséges az ügyfélnek a bankot még külön írásban is megkeresnie. A pénzintézet minden esetben eleget tesz az elõírt tájékoztatási kötelezettségének – állítja az Erste Bank.
Nem vagyunk statiszták egy politikai díszletben – üzenik Magyar Péternek a bicskei áldozatok
