Nem világos, mennyit fizetünk

Egy­re töb­ben pa­nasz­kod­nak a ban­kok rossz tá­jé­koz­ta­tá­sa mi­att. Bár a Pénz­ügyi Szer­ve­ze­tek Ál­la­mi Fel­ügye­let­ének aján­lá­sai kö­zött sze­re­pel, hogy mi­nél köz­ért­he­tõb­ben kell meg­fo­gal­maz­ni a hi­te­lek fel­tét­ele­it, egy­elõ­re úgy tû­nik, csak né­hány pénz­in­té­zet ve­szi ko­mo­lyan ezt az el­vá­rást. Leg­utóbb az Erste Bank hi­tel­egyez­te­tõ le­ve­lei miatt emel­te fel a hang­ját a Fo­gyasz­tó­vé­del­mi Egye­sü­le­tek Or­szá­gos Szö­vet­sé­ge.

Csécsi László
2008. 01. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg ta­valy­elõtt a Pénz­ügyi Szer­ve­ze­tek Ál­la­mi Fel­ügye­let­éhez (PSZÁF) ér­ke­zõ hi­tel­pa­na­szok 13,36 szá­za­lé­ka vo­nat­ko­zott a nem meg­fe­le­lõ tá­jé­koz­ta­tás­ra, 2007-ben ez az arány több mint 16,5 szá­za­lék­ra emel­ke­dett. Te­hát a fel­ügye­let nyo­má­sa el­le­né­re egy­re töb­ben jár­nak pó­rul az át­lag­em­be­rek szá­má­ra ér­he­tet­len tá­jé­koz­ta­tás mi­att. A hi­tel­in­té­ze­tek több­sé­ge je­len­leg az egy­sze­rû­sí­tés elõ­ké­szü­le­te­i­nél tart. Vagy még an­nál sem.
A Gaz­da­sá­gi Ver­seny­hi­va­tal va­ló­sá­gos had­já­ra­tot foly­tat a nem meg­fe­le­lõ­en tá­jé­koz­ta­tó ban­kok el­len, s töb­bük­re je­len­tõs bír­sá­got rótt ki, en­nek el­le­né­re a sza­bály­ta­lan­sá­gok szá­ma nem csök­ken. Pe­dig a cél vi­lá­gos: az Eu­ró­pai Bi­zott­ság 2001-es kó­de­xe sze­rint a ban­kok­nak mi­nél tö­mö­reb­ben és egyér­tel­mûb­ben kell is­mer­tet­ni­ük a fel­tét­ele­i­ket, hogy az ügy­fe­lek kön­­nyeb­ben ös­­sze tud­ják ha­son­lí­ta­ni a kü­lön­bö­zõ aján­la­to­kat. Er­re már egy egy­sé­ges sé­mát is ki­dol­goz­tak, ezt a PSZÁF egy 2006-os aján­lá­sa is tar­tal­maz­za. Ám a ma­gyar tár­sa­sá­gok je­len­tõs ré­sze még csak most dol­go­zik a fel­té­te­lek tel­je­sí­té­sén, pe­dig né­há­nyuk anya­bank­ja kül­föld­ön már al­kal­maz­za ezt a mód­szert. Spa­nyo­lor­szág­ban, Ola­szor­szág­ban és Ész­tor­szág­ban a ban­ko­kat már tör­vény kö­te­le­zi ar­ra, hogy be­tart­sák az Eu­ró­pai Bi­zott­ság el­vá­rá­sa­it.
A Bank­szö­vet­ség sze­rint a hi­tel­in­té­ze­te­ket egy­elõ­re az tart­hat­ja vis­­sza, hogy van­nak bi­zo­nyos ér­tel­me­zé­si vi­ták a kó­dex aján­lá­sai kö­rül, rá­adá­sul az új rend­szer be­ve­ze­té­se igen költ­sé­ges le­het, mi­vel új szá­mí­tó­gé­pes prog­ra­mok­ra, új nyom­tat­vá­nyok­ra len­ne szük­ség, s a ban­kok mun­ka­tár­sa­it is ki kel­le­ne ké­pez­ni az in­for­má­ció­szol­gál­ta­tás új mód­já­ra.
Ma­gya­ror­szá­gon egy ta­valy no­vem­be­ri kor­mány­ren­de­let tett lé­pést a hi­te­lek egy­sze­rûbb ös­­sze­ha­son­lí­tá­sa ér­de­ké­ben. A 2008 feb­ru­ár­já­tól ha­tá­lyos ren­de­let ér­tel­mé­ben a tel­jes hi­tel­díjmu­ta­tó (THM) szá­mí­tá­sa­kor min­den olyan költ­sé­get fi­gye­lem­be kell ven­ni, ame­lyet az ügy­fél­nek meg kell fi­zet­nie a fu­tam­idõ alatt, a THM nem vo­nat­koz­hat csak a rö­vid ak­ci­ós idõ­tar­tam­ra. Bár a THM-nek már ezt meg­elõ­zõ­en is min­den fi­ze­ten­dõ dí­jat tar­tal­maz­nia kel­lett, a pénz­in­té­ze­tek né­hány eset­ben sa­ját el­kép­ze­lé­se­ik sze­rint ér­tel­mez­ték azt, hogy mit kell be­le­ven­ni, s mit nem.
Kispál Edit, a Fo­gyasz­tó­vé­del­mi Egye­sü­le­tek Or­szá­gos Szö­vet­sé­gé­nek szó­vi­võ­je el­mond­ta: az utób­bi hó­na­pok­ban leg­in­kább az Erste Bank ügy­fe­lei ke­res­ték meg õket a pa­na­sza­ik­kal. Az ügy­fe­lek a kö­vet­ke­zõ évi törlesztõrészletet és a tar­to­zás mér­té­két tar­tal­ma­zó hi­tel­egyez­te­tõ le­ve­le­ken nem tud­tak ki­iga­zod­ni.
A hi­tel­egyez­te­tõ le­vé­lben csak szá­za­lé­ko­san sze­re­pel a ka­mat és a ke­ze­lé­si költ­ség éves mér­té­ke. A törlesztõrészlet pe­dig egy ös­­szeg­ben tar­tal­maz­za az ügy­le­ti ka­ma­tot, a ke­ze­lé­si költ­sé­get és a tõ­két is – an­nak el­le­né­re, hogy az Erste Bank 2005 ta­va­sza óta kü­lön ne­ve­sít­ve és összegszerûsítve von­ja le a fo­gyasz­tók szám­lá­já­ról a tõ­ke­tar­to­zást, a ka­ma­tot és a ke­ze­lé­si költ­sé­get. A fo­gyasz­tók szá­má­ra kö­vet­he­tet­len, hogy az Erste Bank me­lyik ös­­sze­te­võt mó­do­sí­tot­ta.
A hi­tel­egyez­te­tõ le­ve­let több eset­ben az éves for­du­ló­nap elõtt két nap­pal kap­ják meg a fo­gyasz­tók az­zal, hogy két nap múl­va már a le­vél­ben meg­ál­la­pí­tott ös­­sze­get fog­ja az Erste Bank le­emel­ni a szám­lá­juk­ról. Amen­­nyi­ben a fo­gyasz­tók nem ér­te­nek egyet a törlesztõrészlet mó­do­sí­tá­sá­val, az aláb­bi meg­pró­bál­ta­tás vár rá­juk: a hi­tel­egyez­te­tõ le­vé­lben sze­rep­lõ te­le­fon­szám az Erste Bank köz­pon­ti szá­ma, ahol rek­la­mál­ni nem le­het, azt ta­ná­csol­ják, hogy azt a bank­fi­ó­kot hív­ja fel a fo­gyasz­tó, ahol a hi­tel­szer­zõ­dést meg­kö­töt­te. Az adott bank­fi­ók­ban te­le­fo­non nem ad­nak in­for­má­ci­ót, be kell men­ni sze­mé­lye­sen. És ha ezek után a fo­gyasz­tó ve­szi a fá­rad­sá­got és be­megy a bank­fi­ók­ba, köz­lik ve­le, hogy õk ér­dem­ben nem tud­nak vá­la­szol­ni a fel­tett kér­dé­sek­re, a vá­la­szok­nak ben­ne kel­le­ne len­nie tá­jé­koz­ta­tás­ként a hi­tel­egyez­te­tõ le­vél­ben, s azt ja­va­sol­ják, for­dul­jon írás­ban a fo­gyasz­tó az Erste Bank Köz­pon­ti Pa­nasz­ke­ze­lé­sé­hez.
Az Erste Bank la­punk meg­ke­re­sé­sé­re azt nyi­lat­koz­ta, hogy na­gyon ke­vés pa­nasz ér­ke­zik hoz­zá­juk a hi­tel­egyez­te­tõ le­vél­lel kap­cso­lat­ban. S amen­­nyi­ben egy ügy­fél a bank­fi­ók­ban nem kap ki­elé­gí­tõ vá­laszt a kér­dé­se­i­re, a fi­ók ta­nács­adó­ja to­váb­bít­ja azt a bank köz­pon­ti pa­nasz­ke­ze­lé­sé­re, így nem szük­sé­ges az ügy­fél­nek a ban­kot még kü­lön írás­ban is meg­ke­res­nie. A pénz­in­té­zet min­den eset­ben ele­get tesz az elõ­írt tá­jé­koz­ta­tá­si kö­te­le­zett­sé­gé­nek – ál­lít­ja az Erste Bank.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.