Gyüdi Sándor, a Szegedi Szimfonikus Zenekar igazgató-karnagya, Maczelka Noémi zongoraművész, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kara ének-zene tanszékének vezetője, Herczeg Tamás, a Szegedi Szabadtéri Játékok igazgatóhelyettese és Korcsmáros György színész- rendező jelentkezett a posztra.
– A szimfonikus zenekar vezetőjeként szerves kapcsolatom van a nemzetivel. A városnak külön koncertterme nincs, ezért fellépéseink is a teátrum épületében szoktak lenni, a jelenleg repertoáron lévő operák egy részét is én dirigálom – mondta lapunknak Gyüdi Sándor karnagy. A városban közismert művész, akit sokan biztattak a pályázat beadására, megtartva a prózai darabokat megillető helyet, szeretné felvirágoztatni a szegedi opera- és balettéletet. A Szegedi Kortárs Balett a budapesti Operaház társulata mellett egyébként az egyedüli, amely jelenleg élőzenei kísérettel lép fel. Nyilván az ő további erősítésüket is szolgálja, hogy művészeti vezetőnek Juronics Tamást, a városi táncművészek vezetőjét kérte fel. Gyüdi Sándor a főigazgatói poszt mellett megtartaná a szimfonikus zenekar irányítását is.
Rendszeres opera-előadások, gyermekeknek szóló operaművek műsorra tűzését tervezi Maczelka Noémi zongoraművész-tanszékvezető. – Jó lenne – tette hozzá –, ha a város kulturális életében minden évben jelen lehetnénk például egy-egy Shakespeare-drámával. Egyetemi posztját összeegyeztethetőnek tartja a főigazgatói székkel.
– Pályázatom írásakor figyelembe vettem a szegedi egyetem szociológiai tanszékének a nézői szokásokat elemző tudományos felmérését. A vezetői koncepció kialakításához fontos látleletként szolgálhatnak ezek az adatok, mert nem létezhet színház a valós társadalmi helyzet és a jelenlegi oktatáspolitika figyelembevétele nélkül – felelte kérdésünkre Herczeg Tamás, a Szegedi Szabadtéri Játékok igazgatóhelyettese. A művész fontosnak tartja a színészet ifjúságnevelő szerepét, erősíteni akarja a kapcsolatokat a határon túli magyar színházakkal. Az operatagozat vezetésére Kesselyák Gergely operarendező-karmestert, prózai művészeti vezetőnek Béres Attila rendezőt kérte fel. – Többrétegű népszínházat szeretnék: a közönség igényeit szolgálva, de a közízlést alakítva kell olyan előadásokat létrehozni, amelyek a művészet mélyebb régióiba vezetnek – tette hozzá Herczeg Tamás.
A negyedik pályázót, Korcsmáros György színész-rendezőt, akit a Győri Kisfaludy Színház éléről tavaly tavasszal váltottak le, lapzártánkig nem sikerült elérni.
Az új főigazgató személyéről a szegedi közgyűlés dönt majd.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
