Rizses csoki, Beatles-plakát

Hanthy Kinga
2008. 01. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyszerű műfaj az interjú. Ketten egymással szembeülnek, és beszélgetnek. Ha okos emberek ülnek egymással szemben, akkor okos dolgokról folyik a szó, ha meg ostobák, akkor butaságokról. A kereskedelmi média tele van ostoba beszélgetésekkel, olyanokkal, amelyekre teljesen felesleges időt fordítani, sőt, megkockáztatom, amelyek gyakran azokat sem érdeklik, akik beszélgetnek. Az ostoba és felesleges beszélgetéseknek az a hátulütőjük, hogy a néző-hallgató elszokik az intellektuális munkától, amelyik a bonyolultabb gondolatok megértéséhez szükséges, és valóban elhiszi, hogy egy köznyilvános beszélgetés legmagasabb szintje a kaktuszöntözés témaköre.
Pedig, kedves olvasó, a jó interjú szép szellemi kaland. Annak is, aki kérdez, annak is, aki felel, és annak is, aki hallgatja vagy olvassa. A gondolatok ütközése és találkozása, a közlés ereje élteti. Igaz, a jó interjúhoz nemcsak jó kérdező, de jó felelőember is kell. Olyan, akinek izgalmas gondolata van, sőt, el is tudja mondani. Nagy a kockázata annak, ha valaki élő adásba rosszul, nehezen fogalmazó beszélgetőtársat hív, mert könnyen egyedül maradhat a műsorban. Tehát már az interjúalany kiválasztása is szakmai hozzáértést kíván. Domonkos Lászlóban például nem kellett csalódniuk a Lánchíd rádió hallgatóinak. Ludwig Emilnek, az Éjszaka című beszélgetőműsor hétfőnkénti gazdájának nem nagyon volt más dolga, mint olykor néhány okos szóval terelgetni az író-újságíró gondolatainak folyását. Ludwig nem profi rádiós, de ezt nem mondaná meg róla senki. Tudja pontosan, mikor kell hallgatnia és mikor beszélnie, tisztába van azzal, hogy a bennfenteskedés, a bizalmaskodás akkor sem járja, ha a kérdező esetleg a meghívott vendég közelebbi barátja, ismerőse. Ez jó.
A vendég, Domonkos László szegedi születésű, akiben csak lassan tudatosodtak délvidéki gyökerei. Érkeztek ugyan a rokonok a határon túlról rizses csokival és Beatles-plakáttal (csupa nagybecsű jugó holmi), és innen átnézve úgy is látszott, hogy a titói áldemokrácia jobb, mint a szegedi komócsini Pol Pot világ. Az csak sokkal később derült ki, hogy mi is történt abban a boldognak tűnő titói világban ezekkel a határon túli irigyelt rokonokkal. Cseres Tibor 1991-ben nyitotta fel a határon inneniek szemét, írt Vérbosszú Bácskában című könyvében arról, ami a Jugoszláviában élő magyar százezrek lelkében izzó sebként máig ott ég: az 1944-ben a hideg napok megtorlásaként elpusztított negyvenezernyi magyarról. Domonkos Lászlót pedig viszi az elszánás és a felelősség. Nem hagyja nyugodni a határon túl rekesztett, Trianon után túsznak hagyott magyarság sorsa. Mert csak az ostobák gondolhatják, hogy erről beszélni múltidézés, hogy Bácskában, Munkácson, Kolozsváron vagy Dunaszerdahelyen minden a legnagyobb rendben. Ha van értelmiségi felelősségvállalás, akkor ez az. Megpróbálni ébren tartani a gondolkodási képességet akkor is, amikor a szabadság nevében a gondolat gyilkolása folyik. Domonkos László ilyen felelős értelmiségi emberfajta. Egy a kevesek közül.
(Éjszaka, január 7. Lánchíd rádió, Fm 100.3.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.