Hosszú évtizedekig tart még, mire fel tudunk zárkózni az EU 27 tagállamának átlagos életszínvonalához – derül ki az Eurostat friss adataiból. Ezek szerint a megélhetési költségek figyelembevételével kimutatott egy főre jutó gazdasági termelést tekintve egyre több versenytársunk utasít minket maga mögé. A vásárlóerő-alapon kifejezett mutatók azért fontosak, mert reálisan összehasonlíthatóvá teszik az egyes országok fejlettségi szintjét, mivel az ottani munkabérek, árak és megélhetési költségek arányában egy főre vetítve jelzik a gyarapodást.
Az uniós adatsor szerint Szlovénia és Csehország után 2006-ban Észtország előzte meg hazánkat: itt az egy főre jutó GDP az uniós átlag 69 százalékát érte el, miközben Magyarországon ez az érték 65 százalék volt. Lemaradásunk még szembetűnőbb, ha az EU statisztikai hivatalának előrejelzését nézzük. Ez azt mutatja, hogy tavaly Szlovákia is elénk került a versenyben, hiszen északi szomszédunk az elmúlt években hazánkénál jóval erőteljesebb gazdasági növekedést produkált. Ugyancsak az Eurostat prognózisát alapul véve tavaly Litvánia gyakorlatilag utolérte, Lettország pedig erősen megközelítette hazánkat a rangsorban. A hivatal Litvánia esetében 6,5 százalékos fejlődést jósol 2008-ra, míg hazánk esetében a fejlődés mértéke mindössze 1,8 százalékos. Litvániához képest még látványosabb előrelépés várható Lettországban, ahol az Eurostat 10 százalékot meghaladó fejlődéssel számol az idei évre vonatkozóan. Mindez azt jelenti, hogy ebben az évben Litvánia hagyja le hazánkat, jövőre pedig Lettország kerülhet elénk a listán.
Mindeközben a versenyben még tőlünk távolabb álló tagországok – Lengyelország, Románia és Bulgária – is egyre inkább megközelítik hazánkat. Amennyiben a jelenlegi növekedési különbség fennmarad köztünk és Lengyelország között, versenytársunk 2011–2012-ben előzhet le minket. Románia és Bulgária jelenleg még jócskán mögöttünk áll, hiszen 2006-ban 39, illetve 36 százalékát érték el az uniós átlagnak. A két országot ugyanakkor nem lehet lebecsülni, hiszen gazdasági növekedésük többszöröse a magyar dinamikának. Romániában a múlt évre vonatkozóan 5,6 százalékos bővülést várnak a gazdaságkutatók, az idei növekedés pedig 6 százalékos lehet. Mindez tavaly 2,5 százalék körüli államháztartási hiánnyal, 13 százalékos államadóssággal és 4,6 százalékos munkanélküliséggel párosult. Hasonló fejlődést könyvelhetett el Bulgária. Itt az elemzők 6,3 százalékos gazdasági bővülést, 3 százalékos államháztartási többletet, valamint 20 százalékos államadósságot és 6,5 százalékos munkanélküliséget várnak a múlt évre.
Figyelemre méltó, hogy az Eurostat 12 évet felölelő táblázata szerint Magyarország 1998 és 2002 között könyvelhette el a leggyorsabb felzárkózást az egy főre jutó GDP tekintetében. Hazánk ekkor minden évben 4 százalékot jelentősen meghaladó fejlődést ért el, A leggyorsabb előrehaladást 2000-ben produkáltuk, ekkor 7,7 százalékos volt a felzárkózásunk üteme.
Ezek a csepeli BMW-sek fütyülnek a közlekedési szabályokra + videó
