Sorsdöntő mérkőzés előtt

A norvégiai férfi kézilabda Európa-bajnokság C csoportjának három továbbjutója tegnap a csapatok számára fenntartott gépen repült Bergenből Trondheimbe. Méghozzá egyenletes terheléssel, hiszen a spanyol és a német mellett a vasárnap este a fehéroroszokat 31-26-ra vert magyar válogatott is két pontot vitt magával a középdöntőbe. Ha ehhez ma késő este a svédek ellen sikerülne még kettőt hozzátenni, mindjárt el is zarándokolhatnánk a helyi Nidaros dómba, Skandinávia legpatinásabb templomába.

2008. 01. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Innen folytatják.
I. csoport (Stavanger): Horvátország és Norvégia 4-4 pont, Dánia és Lengyelország 2-2, Szlovénia és Montenegró 0-0.
II. csoport (Trondheim): Franciaország 4, Magyarország, Spanyolország, Németország és Svédország 2-2, Izland 0.
A mieink ma 20.30-kor Svédországgal, holnap 20.15-kor Izlanddal, csütörtökön 17.20-kor pedig Franciaországgal mérkőznek.


Viktor Polagyenko, napjaink egyik legfoglalkoztatottabb játékvezetője társával, Igor Csernyegával szokásos határozott stílusában levezényelte a spanyol– német meccset, majd a pályáról lefelé jövet odalépett hozzám, és azt mondta: „Ne idegeskedj, simán nyertek, mi viszont ki fogunk esni.” Ez a „mi” Oroszországot jelentette, a tipp tehát merész volt, de bejött. Nem is akármilyen körülmények közepette. A B csoport zárótalálkozóján ugyanis a norvégoknak legalább hat góllal kellett volna verniük Montenegrót, hogy kipottyantsák, és ezzel megmentsék az oroszokat, és 59 és fél percen át látszólag komoly energiákat is mozgósítottak ezért. Utolsó akciójuknál, 27-22-nél azonban már a kapu felé sem néztek, a számukra megítélt időn túli szabaddobásból pedig egy összekacsintás kíséretében a bíróhoz passzolták a labdát. A csehek, a szlovákok és a fehéroroszok mellett így a vasárnap estére szintén elég „fehér” oroszok búcsúztak az első körben, és indultak haza.
A tucatnyi túlélő pedig Stavanger vagy Trondheim felé vette az irányt, és a szünnapot utazással, edzéssel, valamint számolgatással töltötte. A mieink Közép-Norvégia és egyúttal a középkori Norvégia fővárosában folytatják, ma este 20.30-tól a svédek ellen. Az olimpiai selejtező elérésének esélyeit szemlélve ez a legélesebb, legfontosabb mérkőzés. A tizenkét középdöntős közül ugyanis a németek világbajnokként már pekingi résztvevők, a vb 2–7. helyezettjei, azaz a horvátok, a dánok, a lengyelek, a franciák és a spanyolok mindenképpen ott lesznek a május végi kvalifikációs tornán, és ha közülük bármelyik nyeri az Eb-t, akkor ezzel a vb-8. Izland is automatikusan megkapja e lehetőséget. A legvalószínűbb tehát, hogy az Európát illető két kvótáért öten, a magyarok, a norvégok, a svédek, a szlovének és a montenegróiak csatáznak majd. A két délszláv gárda a nulla pontos rajtpozícióból adódóan inkább csak elméleti eséllyel, a házigazda norvégok ellenben immár favoritként, a második selejtezős pozícióért így Magyarország és Svédország marakodik. A vetélytárs az eddigi nyolc Eb-n négy aranyérmet söpört be, de ez már a dicső múlt, mert Ingemar Linnéll kapitány érkeztével és a nagy generáció távoztával 2004-ben új csapat építése kezdődött. Méghozzá egészen alulról, és nem is rohamtempóban; ezt jelzi, hogy a kék-sárgák a legutóbbi vb-re és Eb-re ki sem jutottak, Linnéll azonban állítja, vége a vesszőfutásnak: „Fiatal játékosainknak érniük kellett, rutinra volt szükségük, de most már összehasonlíthatatlanul erősebbek vagyunk, mint az előző években, és ezt Norvégiában bizonyítani is fogjuk.” A válogatott krémje a világ két legszínvonalasabb ligájában, a német és a spanyol pontvadászat sztárklubjaiban – Kiel, Hamburg, Flensburg, illetve Ciudad Real, Barcelona, Pamplona – edződik, és bizakodásukat tovább táplálja, hogy skandinávként félig-meddig hazai pályán játszhatnak a szomszédban is. Császár Gábor, egyetlen északi légiósunk, a dán Viborg kézilabdázója még sincs különösebben megijedve tőlük: „A dánok, a norvégok és a svédek ugyanazt a stílust képviselik, de szerintem a svédeknek még nincs igazán készen a csapatuk. A legjobbjaik azonban felvették már a spanyol és a német bajnokság tempóját, ezért arra mindenképpen felkészülhetünk, hogy nagyon gyors lesz a mérkőzés ritmusa, ezt nekünk is el kell bírnunk, ha nyerni akarunk.” Skaliczky László szövetségi kapitány azt emelte ki, hogy a spanyolok után a fehéréroszok ellen is olyan harci szellemben játszott együttese, amely nélkül képtelenség sikeresen szerepelni az Eb-n, ez tehát mostantól alapkövetelmény, majd meghozta az első fázis zárultával rá háruló döntést: a harmadik kapus, Mikler Roland mellett a bokasérülést szenvedett Gulyás Pétert küldte haza, és a középső posztokon saját variációs lehetőségeit bővítendő Nagy Kornélt hívta be.
Tegnap az is kiderült, hogy ma az oroszok fújják a svédek elleni derbit, és ezt mindenki megnyugvással fogadta. Pedig a többség bizonyára nem is tudja, hogy Polagyenko sporttárs annak idején Kiskunhalason katonáskodott, azóta is emlegeti a régi disznóvágásokat, és magam is tanúja voltam, amint a töpörtyű szó hallatán egészen átszellemültté válik a tekintete. Hogy Csernyega hol védte a szovjet hazát, arról nincs információnk – de hogy nem Svédországban, az bizonyos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.