December elsején vélhetőleg végleg bezárta kapuit a szegedi Deák Ferenc utcai óvoda. Az intézmény végleges sorsáról ugyan csak májusban dönt a közgyűlés, ám az biztosnak látszik, hogy az óvodára egy fillért sem akar már költeni az önkormányzat.
Ismert, Szegeden a nevelési év közben, december elsejével zárt be egy fogyatékos gyermekeket integráltan nevelő óvodát az önkormányzat. A hivatalos magyarázat ugyan nem bezárásról, hanem áthelyezésről szólt, ám az többször is elhangzott: mivel nincs játszóudvara az óvodának, legkésőbb szeptembertől mindenképpen új helyet kell keresni a gyermekeknek. Az intézménybe járó mintegy ötven gyermek közül tizennégy Down-szindrómás vagy autista, akiknek speciális nevelési eszközökre, módszerekre van szükségük. Ezeket a gyermekeket az óvodában sikerrel integrálták, fejlődésükkel mindegyikük orvosa maximálisan elégedett volt. A szülők szerint a két hónapig tartó hercehurcában éppen az ő érdekeik maradtak képviselet nélkül. Senki nem foglalkozott például azzal, hogy a speciális nevelési igényű gyermekeket a változások mennyire megviselik, hogy esetükben az óvodai beszoktatás nem néhány hétig tart. Az egyik Down-szindrómás kisfiú édesanyja, Dobos Johanna elmondta: gyermeke esetében például egy évig tartott elérni, hogy örömmel menjen óvodába, és szívesen maradjon ott. Az anyuka szerint a folyamat elölről kezdése nem segíti majd kisfiát, valószínűleg vissza is veti fejlődését.
Az önkormányzat egyébként az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) vizsgálatára hivatkozva zárta be az óvodát. A hatóság ugyanis kilenc pontban sorolta fel azokat a hiányosságokat, amelyeket sürgősen orvoslandónak vélt. Ezek közül az egyik a balesetveszélyes fűtési rendszer volt, a másik pedig, hogy nincsen önálló játszóudvara az óvodának. (Az intézmény egy belvárosi, a XIX. század végén épült lakóház földszintjén működött.) Az ÁNTSZ szeptember végi levelében harminc napon belül intézkedési tervet kért az önkormányzattól. A városházán azonban úgy döntöttek, hogy az intézkedési terv elkészítése helyett inkább bezárják az óvodát. Erről október legvégén, tehát egy hónappal az ÁNTSZ levelének iktatása után értesítették a szülőket egy egy nap alatt összehívott értekezleten. Akkor a városházát képviselő hivatalnokok azt ígérték, hogy két héttel később egy újabb értekezleten megválaszolják a szülők által feltett kérdéseket, és addig megvizsgálják javaslataikat is. Az ígért szülői értekezlet időpontja előtt három nappal, november elején a közgyűlés megtárgyalta az óvoda áthelyezéséről szóló javaslatot, és el is fogadta azt. A közoktatási törvény értelmében azonban nevelési év közben iskolát vagy óvodát bezárni, áthelyezni vagy működésén változtatni csak akkor lehet, ha az épület életveszélyes állapotban van. A szülők számára tartott értekezleten az oktatási iroda vezetője többször is hangsúlyozta, hogy életveszélyről ebben az esetben szó sincsen.
Ugyanez a közoktatási törvény rendelkezik arról is, hogy a játszóudvar hiánya miatt 2008 szeptemberétől már semmiképpen nem működhet tovább az óvoda, a város vezetése ezért értelmetlennek találta, hogy például a fűtési rendszer felújítására elköltsenek kétmillió forintot. Legalábbis erre hivatkozott Botka László (MSZP) polgármester a legutóbbi rendkívüli közgyűlésen, amelyet az ellenzék kezdeményezésére hívott össze. Az ülésen Mózes Ervin jegyző emellett egy hozzászólásában azt is elárulta: felméréseik szerint az intézményt mintegy 200 millió forintból lehetne úgy felújítani és átalakítani, hogy az mindenben megfeleljen a jogszabályoknak. Ehhez azonban a közeli, Roosevelt téri játszótér egy részét el kellene keríteni, vizesblokkal ellátni. Emellett az óvodában a jelenlegi ötven helyett mindössze huszonegy-huszonkét gyermek maradhatna.
A közgyűlésen az ellenzék részéről felmerült, hogy az óvodát esetleg a közelben megnyitni szándékozó kaszinók miatt kell bezárni. (A szülők az első pillanattól kezdve erre gyanakszanak.) Az óvoda közelében ugyanis két szerencsejáték-barlang is nyitni szeretne, az egyik épülete már közel fél éve elkészült, ám működési engedélyt egyelőre nem kaphat. A jogszabályok szerint ugyanis oktatási intézmény 200 méteres körzetében kaszinó nem nyitható. Botka László a közgyűlésen elmondta: a működési engedélyt az APEH adja ki, nem a városháza, az építési engedélyben (amelyet az önkormányzat adott ki) pedig leírták, hogy ilyen tevékenység az óvoda közelsége miatt nem folytatható. Az ellenzék szerint azonban ép eszű vállalkozó nem újít fel egy épületet tudatában annak, hogy nem kaphat engedélyt üzletére. A polgármester azt válaszolta, hogy az ilyen vállalkozók nyilván ismerik a közoktatási törvényt, és tudják, hogy a Deák Ferenc utcai óvoda jövő év szeptemberében mindenképpen bezár. Botka László válasz nélkül hagyta viszont azt a fideszes felvetést, amely szerint ezeknek a vállalkozóknak akkor azt is tudniuk kellett már jó előre, hogy jövő májusban a közgyűlés milyen végleges döntést hoz majd az óvoda sorsával kapcsolatosan.
Orbán Viktor: Nagyon ritkán bukkan fel a politikában igazi tehetség + videó
