(túléljük-e )

Kristóf Attila
2008. 01. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy jelenleg valamely nagy túlélőshow-ban veszünk-e részt Magyarországon. Persze az is igaz, hogy bár kibeszélő-, szembesítő- és valóságshow-k, tévévetélkedők és kvízjátékok s más egyebek tekintetében nagyhatalomnak tűnhetünk, minden tudásunk és leleményünk – mint a rendszerváltozás is – licencekre épül, még játékmestereink bokazoknija is.
A licenc sokak szerint általában alatta marad az eredetinek, még akkor is, ha a gyártási folyamat azonos. Miközben a Walker, a texasi kopót néztem a minap a televízióban, mint jó hazafi azon tűnődtem, vajh’, a mi saját filmbeli pofonjaink miért nem olyan csattanósak, mint a hollywoodiak, bár a valóságban símaszkos vascsöveseink bármikor képesek eredeti produkcióra. Ezt szinte azonnal egy másik gondolat követte, mekkora sikert és nézettséget biztosíthatna kereskedelmi tévéadóinknak egy eredeti magyar túlélőshow, ami abban múlná felül a nyugati light licenc produkciókat, hogy mindenki feldobná a talpát a végén. Ezt nem képletesen értem, hiszen a véres valóság jobban vonzza a show-rajongókat, mint az imitáció.
Hogy mindjárt az elején lenne egy bökkenő? Mégpedig: miként lehetne összeszedni annyi halálra szánt nőt és férfiút, amennyi, mondjuk, tíz folytatás sugárzásához elegendő. Ne becsüljük le honfitársainkat! A győztes – teszem azt – egymilliárd forintot kasszírozhatna, a vesztesek dísztemetését és családjuk kártalanítását pedig a reklámbevételekből finanszíroznák. Szponzorokban, főtámogatókban, öltöztetőkben, utaztatókban aligha volna hiány, hiszen a nézettség eleve garantált. Ki ne látna szívesen egy igazi hamisítatlan haláltusát a képernyőn a sok hamiskás borzalom helyett. Természetesen ezt a túlélőshow-t tizenkét éven aluliaknak felnőtt társaságában ajánlanánk, bár itt mesterséges rémület- és undorkeltésre, mint például egy csontkukacokkal telt légmellű hulla, nem is kellene fokozni a szórakozás jóleső izgalmát. A milliárdtól eltekintve is: hazánk fiai, az eddigi tapasztalatok szerint, nem szűkölködnek vállalkozókedvben, a tévényilvánosság számukra minden kockázatot megér. Az is evidens, hogy mekkora pozitívum egy-egy vesztes számára, ha temetésén a rajongók ezrei vesznek részt.
A lényegre térve: a show első napján a játékosok elfogyasztanának néhány kiló átcímkézett hús- és halféleséget a raktáron lévő készletből. A mentők riasztására akkor kerülne sor, az egészségügyi reform szellemében, amikor a rohamkocsik zöme foglalt. A következő adásnapon a túlélők piros pettyes gombát vásárolnának törpének álcázott, alkalmi erdőjáró etnikumoktól, s azt bográcsban paprikásnak elkészítve bőségesen fogyasztanák. A harmadik próba: a játékosok nyugatról importált veszélyes hulladékban fejjel lefelé lógatva töltenek huszonnégy órát…
Majd a túlélők fél kiló azbesztpor belégzése után barlangásztúrán vesznek részt, különböző illegális dögkutakban. A következő napon színesfémgyűjtő akció keretében magasfeszültségű vezetéket szerelnek le védőkesztyű és mászóvas nélkül. A következőkben a szerencsések egy napot pihennek egy cirkogejzírrel fűtött családi házban, ahol eldugult a kémény. Ezt követően az életben lévők dúsított urániumot vásárolnak ukrán kereskedőktől, s azt három napig a zsebükben hordják. Majd a csapat maradéka látogatást tesz egy H5N1-gyel fertőzött libatelepen és tollat foszt.
A kilencedik nap egy roncstelepen akkumulátor és higanygőzlámpák szabad kézzel történő szétszerelésével telik. A játék befejező napján a győztes posztumusz átveszi az egymilliárdot a játékmestertől, és Horváth Ágnes-díjat kap.
Hogy jobb-e ez egy elcsépelt licencnél, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.