Török repülõgépek bombázták szombaton törökországi kurd lázadók táborhelyeit Irak északi részén – közölte internetes portálján a török hadsereg, amelyet az MTI idézett. Mintegy fél órán át tartott a légitámadás, majd a tüzérség török területrõl ágyúzta a kurd szakadárok észak-iraki állásait – olvasható az internetes közleményben. Az nem derül ki belõle, mely területekre hullottak a tüzérség lövedékei, és az sem, milyen mélységben hatoltak be a katonai repülõgépek az iraki légtérbe. A közlemény szerint a török haderõk folytatják katonai mûveleteiket a kurd lázadók ellen a határ mindkét oldalán.
Ez a mostani már a harmadik eset egy héten belül, hogy török erõk észak-iraki területen támadták a szakadár Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) iraki területen megbúvó gerilláit. A török hadsereg múlt vasárnap légi-, kedden pedig szárazföldi támadást hajtott végre ellenük. Korábbi közlések szerint a hét végi bombázások az Egyesült Államok jóváhagyásával történtek, ugyanakkor kedd esti sajtóértesülések szerint az Irakban szolgálatot teljesítõ amerikai katonai vezetõk elõzetesen semmit se tudtak a készülõ török légicsapásról. Yasar Büyükanit, a török hadsereg vezérkari fõnöke egy török magántévének azt nyilatkozta, Amerika a támadás elõtt este megnyitotta az iraki légteret, ezzel mintegy jóváhagyva a mûveletet. A hadsereg internetes közleménye szerint „több száz terroristával” végeztek az iraki területek ellen végrehajtott légi- és tüzérségi csapások. Hétfõn az iraki parlament elítélte a hét végi bombázást, amelyet „az iraki szuverenitás égbekiáltó megsértésének” nevezett.
A PKK mintegy 3500 fegyverese használja tevékenységének hátországaként, törökországi rajtaütéseinek kiindulópontjaként az iraki kurdok autonóm térségét. Ankara közel 100 ezer fõs, tankokkal, harci repülõkkel és nehéztüzérséggel felszerelt csapatot állomásoztat az észak-iraki határvidéken. A térség kurd lakossága részben hallgatólagosan, részben tevékenyen segíti a török hadsereg ellen harcoló törökországi kurdokat.
Mind Washington, mind pedig az iraki kormány igyekszik lebeszélni Ankarát az iraki légtér, illetve területek megsértésérõl. Mindkét kormány attól tart, hogy a török katonai akciók destabilizálhatják az erõszaktól dúlt arab ország viszonylag nyugodt északi térségét. Washington számára különösen kényelmetlenné teszi a helyzetet az a körülmény, hogy mind a törökök, mind pedig az észak-iraki kurdok a szövetségesei.
Elutasítás a milíciáknak. Az iraki védelmi miniszter elutasította, hogy önálló hadsereget alakítsanak ki az amerikaiak által támogatott szunnita milíciákból. A mintegy 70 ezer fõt kitevõ, „Ébredés Tanácsok” néven ismert, gyakran korábbi lázadókból alakított fegyveres csoportokat a megszálló amerikai hadsereg próbálja felhasználni az erõszak megfékezésére, és ebben jelentõs sikereket is értek el, köztük az egyik legfõbb lázadó gócban, Anbár tartományban. (MTI)