Százhatvanmillió forintot kíván elkölteni a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) űrkutatási pályázatok támogatására – tudtuk meg. A támogatásra javasolt projektek között különféle űranyag-tudományi, űrelektronikai, űrélettani fejlesztések is vannak, illetve olyan kutatások, amelyek a távérzékeléssel foglalkoznak.
Az talán a laikusok számára is érthető, hogy a zöldtárca több mint ötmillió forintot ad egy olyan fejlesztésre, amely űrfelvételek és radarok segítségével mutatja ki a kukoricabogár fertőzéses kártételét a földeken, az viszont már nehezen magyarázható, hogy mi köze a minisztériumnak például az „univerzális sokzónás kristályosító” fejlesztéséhez, vagy a „részecskestabilizált fémhab” kísérleteihez, amelyre összességében közel hétmilliót szánnak a tárca költségvetéséből.
*
Számos kutatási programot támogat a KVM az orosz–magyar együttműködés keretében is, például a Vulkán–1 elnevezésű műhold repülő példányának elkészítését nyolcmillió forint értékben, és egyéb műholdas műszereket további tizenhatmillióért. Az orosz–magyar űrkutatási együttműködésre ezenkívül is tízmilliókat költene el a tárca a pályázati javaslat szerint, de több mint tízmilliót áldoznának a NASA különböző misszióiban való részvételünkre is, amelyhez a fizikai kutatóintézetnek adnának támogatást. A támogatásra javasolt programok között talán a legérdekesebbnek az úgynevezett űrélettani kutatások tűnnek, amelyeket orvosi jellegüknél fogva akár az egészségügyi tárca is felkarolhatna. Milliókat költenének például a minisztérium forrásaiból arra a kutatásra, amely a fej helyzetét, a testtartás, az egyensúlyi állapot és a pszichés állapot közötti összefüggés tökéletesebb ultrahangos és számítógépes vizsgálatát irányozza elő, vagy arra a vizsgálatra, amely a mikrogravitáció hatását teszteli a humán sejtek funkcióira.
Az űrkutatás egy 2006-os kormányrendelet alapján tartozik a KVM-hez, ezért a minisztérium kutatási főosztálya kell hogy gondoskodjon az idetartozó feladatok ellátásáról – közölte lapunkkal Olt Boglárka Emőke. A KVM szóvivője hozzátette: a pályázatok támogatásáról egy 13 fős űrkutatási tudományos tanács döntött, a minisztérium pedig elfogadta a szakértők javaslatait. A szakemberek közlése szerint a legkisebb nyugat-európai országokban is tízszer-hússzor többet költenek az űrkutatásra, mint nálunk – jegyezte meg a szóvivő.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!