Washington
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól

Drágább lesz a rántotta. Nyílt levélben erősítette meg az Európai Bizottság a tojótyúkok ketreces tartásának 2011. december 31-ével életbe lépő tilalmát. Ez igen nehéz helyzetbe hozhatja a hazai tojástermelőket, mivel az átállás legkevesebb 7-8 milliárd forintba kerülne, de a férőhelybővítéssel együtt a költségek elérhetik a 15-20 milliárd forintot is. Az Európai Parlament egyik 1999-ben hozott irányelvében megfogalmazott, a tojótyúkok tartására vonatkozó minimális követelmények alapján a hagyományos ketreceket 2012. január 1-jén betiltják. Az e döntést megerősítő bizottsági levelet örömmel fogadó állatvédő Négy Mancs Alapítvány szerint a termelők gazdaságosságra, s az átállás költségeire vonatkozó érvelése nem hozott eredményt, mert az ipar részéről elvégeztetett számítások alapján a bővített ketrecre való átállás tojásonként kevesebb mint 1 cent (2,5 forint) többletköltséggel jár. Ha a rendelet életbe lép, minimum ennyivel kellene emelni a jelenleg 35 forint körüli tojásárat.
A kormány nem segíti hasznosítható támogatásokkal sem az állatjóléti, sem az állat-egészségügyi problémák megoldását, így könnyen lehet, hogy hazánk nem tud megszabadulni olyan állatbetegségektől, mint például a szalmonella – mondta Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke a szervezet tegnapi elnökségi ülését követően. Tájékoztatása szerint bár az év során némileg ellensúlyozni tudták az egekbe szökő takarmányárakat, decemberre egyre rosszabb helyzetbe kerültek. Az utolsó hónapban – a drasztikus mennyiségű importtermék miatt – a baromfitermékek ára ugyanis mintegy 10 százalékkal csökkent – mondta az ágazati szakértő. Szerinte a baromfitartó társaságok az extra takarmány- és energiaárak rájuk zúduló terhe alatt megroppantak. Véleménye szerint a jelenlegi helyzet súlyosabb, mint a tényleges madárinfluenza idején volt.
Mint mondta, ráadásul sorra elmaradnak a kormányzat által ígért intézkedések, melyekkel enyhíteni lehetne az állattartók válságos helyzetét, noha erre lehetősége lenne a kabinetnek. Hathatós kormányzati segítség nélkül – jelentette ki Bárány László – nyárra akár másfélszeresére is nőhetnek a baromfitermékek árai. Feltételezése szerint a takarmány, a bérek és az energiaárak folyamatos emelkedése akár 50 százalékos drágulást is hozhatnak egyes szárnyastermékek fogyasztói árában.
Információink szerint a támogatási rendeleteket olyan mértékű hiányosságokkal vagy éppenséggel túlzott bürokráciát jelentő passzusokkal jelentette meg az agrártárca, hogy azok lényegében használhatatlanok. Ezért előfordulhat, hogy késik majd az állatjóléti támogatások kifizetése is, ami komoly versenyhátrányt okozhat a hazai termelők számára. Ugyancsak jelentős versenyhátránnyal jár a hazai állattartók számára, hogy egy-két fejlett nyugat-európai országtól eltekintve nálunk a legmagasabb az élelmiszerekre kivetett áfa mértéke. Bár ennek csökkentését a sertés- és a baromfitartók még tavaly, az élelmiszer-drágulások fellendülése előtt egyaránt szorgalmazták, a kormány e téren sem lépett semmit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.