Változatlan maradt az alapkamat

Munkatársunktól
2008. 01. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár tegnapi ülésén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a jegybanki alapkamat 7,5 százalékon tartása mellett döntött, hosszú idő után először fordult elő, hogy a kamat 25 bázispontos emelésére is volt javaslat. A testület az inflációs várakozásokra és a nemzetközi tőkepiacokkal kapcsolatos kockázatokra való tekintettel döntött a szinten tartás mellett. A kiskereskedelmi értékesítési adatok szerint a fogyasztási kereslet továbbra is gyenge, s az ipari termelés is lassul, e kedvezőtlen körülményekhez járul hozzá a nemzetközi piacokon érezhető fokozódó bizonytalanság.
A tanács úgy látja, hogy az elmúlt időszak költségvetési intézkedései az idén a célnál magasabb inflációt, s a kívánatosnál lassúbb gazdasági növekedést okoznak majd. Ugyanakkor 2009-ben az árnövekedés üteme három százalék közelébe mérséklődhet, bár továbbra is az inflációs kockázatok növekedése várható. Tavaly az átlagos infláció nyolc százalék volt.
Simor András, a MNB elnöke sajtótájékoztatóján elmondta: a költségvetési kiigazítás jelentős eredményeket ért el, s ha így folytatódik, elérhető lesz az előirányzott négyszázalékos államháztartási hiány. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy ha sikerülne a kívánt szintre csökkenteni a hiányt, akkor is Európa egyik legrosszabb eredményével „büszkélkedhetnénk”.
Az elnök az adóreformra kitérve hangsúlyozta: a változtatásoknak nem szabad gerjeszteniük az államháztartási hiányt, ezért a költségvetési kiadások csökkentése lenne a legjobb megoldás. A napokban megjelent pesszimista világgazdasági prognózisokra reagálva Simor András elmondta: az igaz, hogy komoly lassulás várható, de nem olyan mértékű, mint azt egyesek jósolják.

Esett a kkv-k bizalma. Hét ponttal esett vissza a K&H bank és a GfK Piackutató eddig is mínuszban lévő bizalmi indexe a múlt év utolsó negyedévében, és ezzel egy éves tendencia tört meg a kis és középvállalkozói (kkv) szektor várakozásai tekintetében – tudatta a távirati irodával a bank. Az index romlásában elsősorban a közterhekkel és a gazdaságpolitikával kapcsolatos negatív várakozások játszottak szerepet, a hitelkamatok várható alakulását ugyanakkor kedvezőbben ítélik meg a cégek.
A 700 millió forint nettó éves árbevételt meg nem haladó társas vállalkozásoknak valószínűleg a vártnál is szerényebb gazdasági növekedés jelentette a legnagyobb sokkot, hiszen az a harmadik negyedévben már csak 0,9 százalékot ért el. A negatív várakozásokat tovább erősítette az is, hogy a karácsonyi szezon rendkívül lassan indult a kereskedők számára. Ez magyarázza azt, hogy a kkv bizalmi index leginkább a kereskedelmi cégek körében csökkent, itt 12,5 pontos visszaesés volt megfigyelhető – állítja a felmérés. Ezzel együtt egyre szkeptikusabbak a kkv-k a kormány gazdaságpolitikájával kapcsolatban, a megkérdezettek több mint a fele tart a gazdaságpolitika „vállalkozásellenes” alakulásától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.