Vita az autonómiáról

Negyedik nekifutásra, egy hónappal ezelőtt regisztrálta a szlovák belügyminisztérium a révkomáromi vállalkozó, Bósza János nevével fémjelzett polgári társulást, amely végül a Nomos Regionalizmus nevet kapta.

Neszméri Sándor
2008. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nacionalista javaslat. A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) módosítaná a helyhatósági választások törvényes feltételeit. Rafael Rafaj, a párt frakcióvezetője szerint azt kellene elérni, hogy minden településen „nemzetiségarányos” legyen az önkormányzat összetétele. Az SNS törvénytervezete szerint minden településen előre meghatároznák, melyik „nemzeti közösségnek hány képviselője lehet, a választópolgárok ennek tudatában választanák meg szabadon az önkormányzati testületet”. Az SNS nem is titkolja, hogy a tervezet alapvetően a „dél-szlovákiai viszonyok miatt született, ahol sok esetben a magyarok elfoglalják az összes mandátumot egy-egy településen, holott arányuk alig több mint ötven százalék”. A szlovák parlament egyszer már elfogadott egy hasonló törvényt. 1998-ban, a meciari érában – ugyancsak az SNS javaslatára – nemzetiségi alapokra helyezték a helyhatósági választási jogot, ám szavazásra nem került sor, mert időközben a parlamenti választásokon megbukott az akkori kormánykoalíció. (N. S.)


A szervezet célja nem változott: először nyilvános vitákat szeretne tartani országszerte az autonómiák formáiról, hogy oldják a szlovákok félelmeit a kifejezés kapcsán, végeredményként pedig egy olyan területi autonómia kialakítását szeretnék elérni, amely Dél-Szlovákia 16 járását ölelné fel, s nagyjából azonos számban élnének az új régióban a magyarok és a szlovákok.
Bósza János az „első cél” eléréséhez a „legnagyobb falatot” választotta vitapartneréül a TA3 hírtelevízióban: Ján Slotát, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnökét szólította fel közös szereplésre, amit a nemzetiek vezére előbb elfogadott, majd lemondott, és pártbéli helyettesét, a szlovák parlament alelnök asszonyát, Anna Belousovát küldte az adásba. A hétfő esti adásban azonban valós vita nem alakult ki, mert az SNS politikusa azonnal bejelentette, pártja szorgalmazni fogja a belügyminisztériumban a Nomos Regionalizmus betiltását, mert „alkotmányellenes célt követ, és veszélyezteti Szlovákia területi épségét”. Belousová szerint az SNS már dolgozik is „a köztársaság-védelmi törvényen”, amelynek lényege a „szlovák államiság és Szlovákia jelenlegi területi egységének jogi garanciája”, amely a „nagymagyar sovinizmus ellen” védi majd az országot. Belousová szerint Bósza „egy nevetséges figura, de mégsem szabad félvállról venni, mert kezdetben Hitlert is csak megmosolyogták az emberek, s tudjuk, mi lett belőle”.
Bósza János kifejtette, nem politikai autonómiát akarnak, hanem „területit, amely polgári elvre épülne, és minden ott élő nemzeti vagy etnikai közösség egyenrangú és egyenjogú lenne”. A révkomáromi vállalkozó példának a dél-tiroli autonómiát említette, de felidézte Robert Fico kormányfő véleményét is, aki Koszovó esetében az önállósulás helyett a szerbek által javasolt „széles körű autonómiát” tartja jó, európai megoldásnak. „Ha Koszovó esetében európai megoldás az autonómia, akkor Szlovákiában miért nem az?” – tette fel a kérdést Bósza, de választ nem kapott rá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.