A gitáros Hamlet

Dalai körül ma is vibrál a levegő, gitáros Hamletje egykor majd szétfeszítette a Tagankát. A pangás éveinek élő lelkiismerete, az egykori szocialista országok értelmiségi köreit is megérintő tragikus sorsú ellenkulturális ikonja, Vlagyimir Viszockij január 25-én lenne 70 éves. A 42 évesen elhunyt költő-színészre, bárdra kamarakiállítással emlékezik a Petőfi Irodalmi Múzeum.

2008. 02. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vajon lehet-e gúzsba kötve alkotni? A művész életének eme legfőbb dilemmáját feszegeti a kiállítás központi figurája, a durva kötéllel a lábánál, félmeztelenül a Hamletet alakító karton Viszockij. A választ a magnóból elemi erővel szóló dalok, a falakon az örök érvényű versrészletek, a színházi előadások képei, a videoklipek és beszélgetésrészletek, valamint a filmtöredékek adják meg. Egy rövidre szabott élet megannyi terméke.
Orosztudás nélkül is azonnal kiderül, a rendszer minden erőfeszítése kevés volt ahhoz, hogy megállítsa az ösztönösen feltörő tehetség szárnyalását. Az egyéb ereklyékből persze az is kiderül, hogy ebbe a küzdelembe bele lehet halni. Viszockij széttépte a rá kivetett köteleket, rekedtes hangja szétrobbantotta a cenzorok, kiadók kovácsolta fagyos csendet, alakításaira kíváncsian a legnagyobb kritikusok zarándokoltak el a Taganka Színházba. „Templom se, kocsma se szent / Nem szent, fiúk, semmi! / Nem úgy van, se lent, se fent / Mint kellene lenni!” – vetette oda a hatalomnak sistergő, panaszos daccal.
S az üzenet áttörte a hallgatás falát. Verse csak egy jelenhetett meg életében nyomtatásban, a rajongva szeretett haza hivatalosan nem ismerte el fia zsenialitását. Viszockijért azonban milliók rajongtak.
A torokból szinte kipréselt hang drámai feszültsége, a sajátos intonáció, mindehhez a húrok vad vibrálása élettel töltötte meg a verssorokat. Mint ahogy vele a gitáron kísért dalbetétek is „viszockijossá” tettek egy színdarabot vagy filmet. Ahogy a hozzá érvényességben és hatásában egyedül mérhető hazai énekes, Cseh Tamás mindezt megfogalmazza, „Viszockij közölt valamit. Hatalmas energiával mondta a dalokat. Nem a szépészetre helyezte a hangsúlyt, hanem arra, hogy ott kell lenni!”
Egy tehetségtől rettegő világban a tehetség diadalmaskodott. Igaz, közben az ember felőrlődött. A hatalom azonban így sem győzött. Sőt! Akaratlanul is kultuszt kreált az önsorsrontó művész köré. Mindenki Vologyája azonban ezt már csak onnan föntről nézhette némi elégtétellel.
Mindezt a kiállítás érzékelteti, az ünneprontás szándéka nélkül azt is meg kell azonban jegyezni, e kései főhajtás szegényes hazai vonatkozású kelléktárából egyértelműen kiderül, Viszockij hatása Magyarországon valójában máig csupán néhány értelmiségi lakás falain belül érvényesül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.