Nyolcórás űrséta után hétfőn rászerelte a Columbus űrlaboratóriumot a Nemzetközi Űrállomás (ISS) Harmony nevű kikötőmoduljára az Atlantis amerikai űrrepülőgép legénységének két tagja. A CNN beszámolója szerint a munkát az amerikai Rex Walheim és honfitársa, Stanley Love végezte el. Utóbbi a német Hans Schlegelt helyettesítette, aki vasárnap gyengélkedett, ezért nem léphetett ki a világűrbe. A tervek szerint ma már őt is munkára fogják, hogy kivehesse részét a hátralévő szerelési feladatokból.
A 13 tonna súlyú, hét méter hosszú és több mint négy méter széles Columbusban hárman férnek majd el, ezért a jövőben a jelenleginél többen is dolgozhatnak az ISS-en.
A labor felszerelése az ISS-re mérföldkő az európai űrkutatás történetében. Ez az első kutató- modul, amelyet az európai űrkutatási ügynökség (ESA) hozott létre az űrállomáson folyó kutatások céljára. Az 1,3 milliárd euró értékű, három űrhajós befogadására alkalmas Columbus tíz éven át szolgálhatja a tudományt a Földtől átlagosan 350 kilométeres magasságban keringő bázison. Mint arról beszámoltunk, a programba magyar tudósok is bekapcsolódtak az agyműködés és a súlytalanság összefüggéseire fényt derítő berendezéssel.
A jövő hónapban újabb kutatómodullal bővül az ISS, Japán Kibo nevű laboratóriumával.
Ciprus lángokba borult, többen meghaltak + videó
