A Láthatatlan Kéz

Balavány György
2008. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az SZDSZ azzal indította újabb közpénzherdáló kampányát, hogy meghirdette: a Fidesz által kezdeményezett háromigenes népszavazás színtiszta szocialista demagógia, kádári néphülyítés, sőt a szocializmus visszaállítására tett kísérlet. Érdekes a liberális logika: mivel a Fidesz el akarja töröltetni a néppel a vizitdíjat, a kórházi napidíjat és a tandíjat, nyilván vissza akarja állítani az egypártrendszert is (aztán majd bevezeti a tervgazdálkodást, visszaállamosítja a termelést, végül behívja az oroszokat). Mi sem kézenfekvőbb hát, mint tiltakozni a népszavazás, hovatovább a Fidesz, illetve a kommunizmus ellen.
A jelenség nem új a (vörös) nap alatt. Először nem is a kormánykoalíció, hanem az MDF – maga Dávid Ibolya – hozakodott elő még 2006-ban a Fidesz–kommunizmus párhuzammal. Mikor nem bírta tovább, hogy az általa reszketve gyűlölt nagyobbik ellenzéki párt kifejezi aggodalmát a társadalom lecsúszottjaiért, a bérből-fizetésből élőkért, a nyugdíjasokért és a munkanélküliekért, Dávid Ibolya kijelentette: mindez kádárista nosztalgia. Kijelentése kétszeres baklövés volt. Egyrészt: sok minden elmondható a Fideszről, ám történetesen nem kádárista, sőt hagyományosan antikommunista. Másrészt: a Kádár-rendszer uralkodó elitjét annyira nem érdekelte a szegénység, hogy annak létezését is tagadta; eleve értelmetlen tehát a szegénypárti politikai retorikáról kádárizmusra képzettársítani. Mégis, e butácska dávidi ötlet (mely feltevésem szerint a mögötte álló tanácsadóktól, vagyis a Szabados–Somogyi-féle, SZDSZ közeli Political Capitaltól származhat) annyira megtetszett az ellenzék ellenzékének, illetve a kormánynak, hogy azóta is rendszeresen nevezi kommunistavonzalomnak a Fidesz szociális kezdeményezéseit.
Ám a mostani SZDSZ-kampány, s főleg a hozzá tartozó plakát e trend csúcspontja: a kommunistaveszély érzékeltetése végett a Fidesz jövőképét ötágú csillag jeleníti meg, retrohangulatban, körben sugarakkal. Vajon a szervi hülyeség kollektív specifikumával állunk szemben? Vagy a kommunikációs pofátlanság vált csillagászati léptékűvé? Esetleg e kettő kombinációjáról van szó? Ha engem kérdeznek, le kell szögezzem: a jelenség, sajnos, normális. Megértéséhez tudatosítanunk kell, hogy a (neo)liberálisok rendíthetetlenül hisznek a Piac nevű szentségben, sőt egy bizonyos Láthatatlan Kézben, mely – ha a piacot hagyjuk szabadon működni – szerintük majd rendbe hoz mindent. Hisznek bizonyos XVIII. századi Adam Smith nyomán; nevezett józanabb volt követőinél, mert a piac szabadsága mellett a társadalmi szolidaritást is hirdette, ám a dolognak ez a része már nem érdekli a (neo)liberálisokat. Az ő hitük, a piaci fundamentalizmus korunk világvallása. Hisznek a piac automatikus kiegyensúlyozó hatásában. S aki nem hisz velük együtt, az minimum kommunista.
E logika szerint persze kommunista volt Otto von Bismarck is, aki olyannyira állami feladatnak tekintette a rendcsinálást, hogy megteremtette Németországban az első modern jóléti piacgazdaságot. Olyan „kommunista” filozófusokra támaszkodott, mint Christian Wolff vagy Lorenz von Stein, akik szerint az állam köteles polgárai számára a létfenntartáshoz szükséges eszközöket biztosítani. Szellemi elődjének tekinthetjük továbbá a mélyen bolsevik Platónt, aki az államot munkamegosztáson alapuló közösségként képzelte, valamint a kőkommunista Mózest, aki – számos ószövetségi locus bizonyítja – gyakran szállt síkra a társadalmi szolidaritásért. Bismarck bevezette az alanyi jogú betegbiztosítást, a nyugdíjat és az ipari baleset-biztosítást, valamint a kötelező elemi oktatást. A vállalatoknak munkaszerződést kellett kötniük a dolgozókkal, és társadalombiztosítási járulékot fizettek, amit nem vonhattak le a bérből. S a Vaskancellár 1870-ben védővámokat vetett ki a tengerentúli árudömping megfékezésére, vagyis óvintézkedéseket tett a Láthatatlan Kéz ellen.
De ha az SZDSZ logikáját követjük, skandináv kommunisták vezették be a huszadik század eleji Európában a progresszív adózást, hogy a szegényebbek kevesebb adót fizessenek, a gazdagabbak pedig többet. Mind kommunisták az északi jóléti államok is, ahol teljesen ingyenes az orvosi ellátás, se vizit-, se kórházi, se dobozdíj nincs, a lakosság egészségi állapota mégis kitűnő. Kommunista ország Ausztria, ahol ingyenes és magas színvonalú a közoktatás, s bolsevik állam Franciaország, hiszen például a Sorbonne a szegény diákoknak sem elérhetetlen. A komoly szociális védőhálót és nyugdíjrendszert fenntartó Japán szintén kommunistagyanús. Nyilván kommunisták az európai kereszténydemokrata pártok, a zöldekről nem is beszélve. Az SZDSZ-logika szerint szocialista lehetett J. M. Keynes, a Nobel-díjas amerikai közgazdász, aki a liberális gazdaság miatt bekövetkezett nagy világválság után bebizonyította, hogy ostobaság a Láthatatlan Kézben bízni. Keynes javaslatai nyomán a természetesen vérbolsevik Roosevelt elnök olyan jóléti rendszert alakított ki, melyet máig sem sikerült teljesen szétverniük a neoliberálisoknak.
Aki szerint tehát az államnak be kell avatkozni a gazdaságba, aki nem akarja kiállítani a következő nemzedéket – bemeszelt lábbal – a rabszolgapiacra, aki nem akar (őrült elméletek nyomán) emberkísérlet alanyává válni, aki azt követeli, hogy ne lehessen teljesen szabad a vásár, a mindenkori neoliberálisok szerint kommunista vagy fasiszta – esetleg mindkettő. Azonban az mégiscsak jellegzetes, hogy épp az SZDSZ szocialistázik. E formáció ugyanis lassan két évtizede él édes szimbiózisban a máig vörös színt viselő Magyar Szocialista Párttal. Együtt örökítették át napjainkra a pártállam legrútabb hagyományait: nemcsak az adósságot és az elvtársi klientúrát, nemcsak a józan gondolkodásra való elemi képtelenséget, de azt a tekintélyelvű bolsi tempót is, mely a politikai ellenféllel szemben besúgóhálózatot épít ki, rágalmakat terjeszt és hatósági vegzálást alkalmaz, az általa kiprovokált állampolgári tiltakozásokra pedig gumibottal, pofonokkal, adott esetben sortűzzel válaszol. Kétségtelen, hogy a XXI. században élünk, s az olyan totalitárius rendszerek, mint a kommunizmus vagy fasizmus, a maguk tételes ideológiájával együtt bezáródtak a történelembe; azonban a neoliberálisok korunk totális diktatúráját igyekeznek kiépíteni.
Létezik-e valójában a Láthatatlan Kéz? Persze. Sőt, igen aktívan munkálkodik. E kéz vezényli kampányok idején az eszement publicistákból és szóvivőkből álló neoliberális kórust. Szolgáit megsimogatja, megtömi zsebüket az adófizetők pénzével – s igyekszik az ellenszegülők torkára kulcsolódni. A piac Láthatatlan Keze politikusokat emel bársonyszékekbe, vagy pöccint ki onnan. Ugyanakkor ez akaszt a vidéki iskolákra lakatot, ez sinkófálja el a parasztoknak járó támogatást, ez helyez plázákat a nagyvárosok szívébe. Ez fosztja ki a kisvállalkozókat, ez teszi egykulcsossá az adórendszert, ez írja alá a multiknak járó adókedvezményeket. Ez veri szét a szerves közösségeket, ez szerkeszti a moslék tévéműsorokat, ez árul drogot az iskola előtt. Mindezt azért teszi a Láthatatlan Kéz, mert egyetlen elv vezérli: az azonnali profit.
Mit lehet tenni e kézzel? Rácsapni, hogy ne nyúlkáljon? Bilincset kattintani rá? Nem, inkább azt, amit a józanabb államok tesznek. Meg kell fogni mandzsettás csuklójánál, és azt mondani neki: mostantól nem te dirigálsz az országnak, hanem fordítva. Ja, és nem lehetsz tovább láthatatlan. Ellenőrizni és használni fogunk, saját boldogulásunk érdekében. Tessék megfigyelni, ha ez megtörténik, majd a mostani kommunistázók fognak láthatatlanná válni. Reszketni fog a térdük, elsápadnak, aztán hátrálni kezdenek, s szépen felszívódnak a ködben. Jobban is teszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.