A tervezettnél jóval kisebb gazdasági növekedéssel, magasabb inflációval és lassuló exporttal számol az idén az ICEG Európai Központ gazdaságkutató intézet tegnap nyilvánosságra hozott negyedéves előrejelzésében. Oszlay András, a szervezet tudományos munkatársa a tanulmány bemutatásakor hangsúlyozta: tavaly mindössze 1,6 százalékos volt a gazdaság növekedése (GDP), ami az idén 2,5 százalékos lehet, egyrészt a nyugat-európai kereslet csökkenése, másrészt a visszaeső lakossági fogyasztás miatt.
– Magyarország egyedülálló módon szembemegy az európai tendenciákkal: míg a legfontosabb exportpartnereink fokozatosan lassulnak, addig a konvergenciaprogramban a GDP növekedésének felgyorsulása szerepel – hangsúlyozta a közgazdász, aki szerint hasonló probléma áll fenn az inflációs várakozásokkal kapcsolatban is. Míg nálunk a nyolcszázalékos pénzromlás letörése az egyik legfontosabb feladat, addig az Európai Unió majdnem összes tagországában az infláció növekedését jósolják még jövőre is, ezért az ICEG 2008-ban a pénzügyminisztériumi célnál magasabb, 5,4 százalékos drágulással kalkulál.
Oszlay András kiemelte: idén a bruttó külföldi adósságunk a GDP száz százaléka fölé is emelkedhet, egyrészt a hiány lefaragása, másrészt a külföldi tulajdonú anyavállalatok felé kiáramló tőke magas aránya miatt. Az államháztartással kapcsolatban az ICEG EC hiányolja az érdemi, strukturális és hosszú távra szóló reformokat annak ellenére, hogy a hiány valóban csökkenést mutat. Költségvetési pozíciónk a tíz közép-kelet-európai uniós tagország közül továbbra is a legroszszabb, az euró bevezetéséhez szükséges háromszázalékos maximumot csak évek múlva leszünk képesek elérni, miközben régiós versenytársaink ezt a küszöböt nem lépik át. A munkaerőpiacon a gazdaságkutató intézet 2008-ban továbbra is gyenge foglalkoztatottságot és a magas infláció miatt stagnáló reálbéreket jósol. Kutasi Gábor, az ICEG munkatársa a hazai adószerkezet átsúlyozásának és egyszerűsítésének kényszerét hangsúlyozta, ellenkező esetben tovább erősödik a versenyképesség terén mérhető lemaradásunk a térség többi államához képest. Az ICEG elképzelése szerint elsősorban az élőmunka terheit, a munkaadói bérterheket és a társadalombiztosítási járulékokat kellene csökkenteni, mert az adóprés Szlovénia után nálunk a legmagasabb az új tagállamok közül.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
