Athénban Igaly Diána révén 1980 után huszonnégy évvel újra olimpiai bajnoki címet szerzett a magyar sportlövészet. Pekingben öten indulnak kilenc versenyszámban, többen egy körrel vagy koronggal maradtak le a kvalifikációról. Az összes magyar sportoló közül az Európa-bajnok puskás, Sidi Péter szerezte meg elsőként, még 2006 májusában az ötkarikás kvalifikációt, miután megnyerte a kisöbű sportpuska fekvő számát a müncheni Világkupa-versenyen. Aztán akadt néhány afférja a szövetség vezetésével, fegyelmit is kapott, de mivel félig-meddig igaza volt, az ellentétek elsimultak, és természetesen számítanak rá. Mint ahogy Gerebics Rolandra is, aki Sydneyben már olimpiai ötödik volt a dupla traposok között, de aztán megakadt a pályafutása, Athénba ki sem jutott. A 2006. júliusi zágrábi vb-n viszont bronzérmével kvalifikálta magát Pekingre.
A hölgyek lassabban „ébredtek”, mint a férfiak, hiszen 2007-re hagyták a döntést. Májusban Csonka Zsófia 5. lett a női sportpisztolyosok között a bangkoki sportlövő Világkupa-versenyen, ami kvótát ért. Őt követte Igaly Diána, ami papírformának tűnik, egyrészt mert ő a címvédő, másrészt mert 1998-ban és 2002-ben egyéni vb-címmel lőtte be magát az ötkarikás játékokra. Most nehezebben ment neki. Az athéni aranyat követő évet nagyjából kihagyta, majd sérülésekkel küszködött, közben „kihúzták alóla” a budaörsi lőteret. Nagy nehezen megegyezett az önkormányzattal, de közben edzett mindenfelé az országban. Szerencsére a tavalyi lonatói Világkupa-viadalon elért ötödik helyével pekingi indulási jogot szerzett, de túlzás lenne állítani, hogy ideális körülmények között készülhet. Végül, de nem utolsósorban a már nem csak hosszú vörös hajával hódító puskás, Tóth Anita is kvótát lőtt, miután hatodik lett a női kisöbű sportpuskások 3x20 lövéses összetett számában a granadai Európa-bajnokságon.
A sportlövészethez hasonlóan a kerékpár is olyan problémás sportág, amely egyben éremesélyes is. Természetesen Bodrogi László révén, aki régi fényében csillogva nyert tavaly ősszel Stuttgartban világbajnoki ezüstérmet az időfutamban. Athéni (le)szereplésével kapcsolatban – csak 22. lett fő számában – felmerült a segítőszemélyzet hiánya az okok között, az évek óta Franciaországban élő, s ott profiskodó, francia hölgyet feleségül vett kiválóság ígéretet kapott, hogy Pekingben ilyen nem fordul elő, ott lesz vele az elengedhetetlen ministáb. Bodrogi egyébként megkapta a francia állampolgárságot, de az olimpián még magyarként indul. Mivel az Europe Tour-sorozatban elért eredmények alapján a mieink összesen két kvótát szereztek az országúti mezőnyversenyre, így ebben a számban Bodrogi mellett Kusztor Péter is indulhat. A hegyi-
kerékpárosok között Parti András képviseli majd színeinket annak köszönhetően, hogy Magyarország ugyan 26. lett a rangsorban, és csak az első 24 küldhet kerekest a pekingi hegyekre, de az előttünk végzett Ausztrália és Új-Zéland az óceániai kontinentális viadalról már kvalifikálta magát. BMX-ben május 31-én, a női országúti szakágban június 1-jén zárják le a ranglistákat, pályakerékpárban a márciusi manchesteri világbajnokság után alakul ki a végleges olimpiai mezőny.
A sportág hazai mélyrepülését jelzi, hogy súlyemelésben jelen helyzet szerint magyar versenyző nélkül zajlana az olimpia. A tavalyi csiangmaji világbajnokságon csupán egyetlen emelőnk, Ádám Róbert szerzett pontot – de ő is csak 19. lett az 56 kg-ban –, férfiválogatottunk a nemzetek pontversenyében 35. lett, és csak az első huszonhét szerzett kvótát. Az áprilisi, római Eb-n a nemzetek pontversenye alapján a férfiaknál öt, a nőknél pedig három ország szerezhet még indulási jogot. A legjobb esetben is már csak két-két kvótánk lehet, de inkább azzal a lehetőséggel kell számolni, hogy egy se lesz, és a nemzetközi szövetség (pontosabban annak elnöke, Aján Tamás…) eddig szűken mért jóindulatában, egy szabad kártyában bízhatunk. Hat férfi és négy női versenyző juthat el ezen az úton Pekingbe.
Tornában a tavalyi stuttgarti világbajnokságon Gál Róbert és Böczögő Dorina az összetett versenyben szerezte meg a kvótát, ugyanakkor a lólengésben vb-ezüstérmes Berki Krisztián még szabad kártyát kaphat. A nemzetközi szövetség egyetlen versenyzőt juttathat ki Pekingbe, és április közepéig dönt, hogy ki lesz az. Berki mellett két másik világklasszis szerspecialista, a nyújtón korábban világbajnok szlovén Aljaz Pegan és a gyűrűn szintén vb-aranyéremmel rendelkező holland Yuri van Gelder is reménykedik. Pechjükre Stuttgartban Berkihez hasonlóan csak a második helyen zártak, s a szerenkénti döntőkben csak az arany ért kvótát.
Triatlonban a pontszerző Világkupa-versenyek eredményei alapján június 1-jén lezáruló ranglistáról, továbbá a június 15-i, vancouveri világbajnokságról éremmel lehet kvótát szerezni. A világranglistáról a férfiaknál Kuttor Csabának és Lipták Tamásnak, a nőknél Szabó Zitának és Walkó Andreának van esélye kijutni Pekingbe.
Úszásban a nevezési szintek teljesítésének végső határideje július 18., a vizes sportágakhoz kapcsolódóan a hosszútávúszók nyílt vízi 10 km-es távján az április végi sevillai vb-n és a pekingi kvalifikációs versenyen lehet kvótát szerezni, amire Kovács Rita és Gercsák Csaba esélyes. Műugrásban az ezen a héten sorra kerülő pekingi Világkupán Barta Nóra, Kormos Villő, Mátyás Melinda és Hajnal András, de igazából csak az Eb-3. Barta bizakodhat az olimpiai részvétel kiharcolásában. A kvótához elég a középdöntőbe, a 18 közé bejutnia.
Kitört a hiszti a baloldalon Orbán Viktor pólója miatt, itt az igazság a választás időpontjáról
