Áterőltetik az energiatervet

Ízléstelen 2008 februárjában elfogadni egy 2007-től 2020-ig szóló energiapolitikai koncepciót – többek között erre hivatkozva utasította el a minap a parlament környezetvédelmi bizottsága a középtávú energiastratégia tervezetét. Ettől azonban még a koncepció az Országgyűlés elé kerül majd, hiszen a főbizottságként kijelölt gazdasági bizottság némi változtatással ugyan, de minden bizonnyal támogatni fogja a dokumentumot.

Dékány Lóránt
2008. 02. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Habár a parlament környezetvédelmi bizottsága tegnapelőtt elutasította a 2007 és 2020 közötti időszakról szóló magyar energiapolitikai koncepciót, további hat bizottságnak is dönteni kell majd a tervről, s köztük a legfőbbnek számító gazdasági bizottság nagy valószínűség szerint áldását adja majd a tervezetre. – Szinte biztos vagyok benne, hogy ez a koncepció a parlament elé kerül – mondta lapunknak Podolák György, a gazdasági bizottság MSZP-s alelnöke. Hozzátette, már több hónapja folyik az egyeztetés a szakmával, illetve az előterjesztő Gazdasági és Közlekedési Minisztériummal. Szerinte a 15 pontból álló határozati javaslatot helyenként átfogalmazzák, valamint módosítják majd, hogy az kellőképpen kimunkált legyen, például környezetvédelmi szempontból is.
Katona Kálmánnak, a környezetvédelmi bizottság MDF-s elnökének egyik kifogása egyébként az volt, hogy „ízléstelen” 2008 februárjában elfogadni egy olyan koncepciót, amely 2007-et nevez meg kezdő dátumként. Emellett azt is problémásnak találta, hogy a mindössze egy másfél oldalas „kivonat” szerepel határozati javaslatként, így csak ehhez lehet módosító indítványokat benyújtani, a körülbelül 60 oldalas, részleteket is tartalmazó „háttéranyaghoz” viszont nem. Ellenérzéseit a bizottság szocialista tagjai is osztják. A Napi Gazdaság tudósítása szerint ők azért tartózkodtak végül, mert hiányolják az energiatakarékosságról szóló részeket.
A szakértők már a koncepció megalkotási módját is problémásnak tartják. A tervezet ugyanis a villamosenergia-törvény (vet) után vagy azzal párhuzamosan készült el, ami egy alapvető dokumentum esetében meglehetősen furcsa eljárás. Az anyag 15 pontban sorolja fel a teendőket, de ezekben csupán keretmegállapításokat fogalmazott meg az alkotógárda, cselekvési stratégia nélkül. Szót ejt az ellátás biztonságáról, a versenyképességről és a fenntarthatóságról, és megemlíti, hogy a gáz- és villamosenergia-piac nyitásakor olyan működési modellt kell megalkotni, amelynek segítségével a liberalizációból eredő haszon a fogyasztóknál csapódik le. A koncepció az atomerőművi kapacitások kibővítésének alapját is megteremti, és feladatként szabja a kormánynak, hogy kezdje meg az ehhez szükséges döntés-előkészítő munkálatokat. Szó esik benne a megújuló energiaforrások növelésére vonatkozó stratégia megalkotásáról is – ezt uniós szinten az Európai Bizottság már megtette helyettünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.