Juhász Ferenc az informális frakcióülés után kiemelte: ha az igenek száma kétmilliónál kevesebb lesz, akkor pártja kampányát sikeresnek lehet nevezni. A politikus kitért arra, hogy tiszteletben tartják az Alkotmánybíróság tegnap hozott döntését, amely elutasította a népszavazás elrendeléséről szóló országgyűlési határozat elleni kifogásokat. Az MSZP – mint az Juhász korábbi szavaiból is kiderült – elsősorban arra játszik, hogy érdektelenségbe fulladjon, vagyis eredménytelen legyen a referendum. Ennek feltétele, hogy a szavazásra jogosult teljes népesség (ez nagyjából nyolcmillió embert jelent) kevesebb mint negyede voksoljon egy adott kérdés mellett, illetve a részvételi arány maradjon ötven százalék alatt. A közvélemény-kutatások szerint ugyan több mint kétmillió ember támogatná a Fidesz által szavazásra bocsátott kérdéseket, de ha sikerül „lefaragni” a részvételt, az a szocialistáknak már eredményt hozhat. A legnagyobb mozgósító erővel bíró tévéhirdetésekről le is mondott a szocialista párt.
Egy másik, az Albert házaspár népszavazási kezdeményezését érintő újságírói kérdésre válaszolva (ez arról szól, hogy ne lehessen több-biztosítós egészségügyi modellt kiépíteni) Juhász Ferenc hangsúlyozta: az MSZP akár támogathatná is, hiszen az egészségbiztosítási törvény megfelel a házaspár által benyújtott kérdésben szereplő kritériumoknak. – Nem versengő biztosítókról van szó, a szolidaritás elve alapján fog működni a többpénztáras rendszer. De ha a szükséges támogatást összegyűjtik, nincs akadálya annak, hogy ezzel foglalkozzunk – mondta Juhász Ferenc. Göndör István frakcióvezető-helyettes ehhez kapcsolódva elmondta, hogy az MSZP képviselői aktívan részt fognak venni a népszavazási kampányban, amelynek során a reformokról fognak beszélni. – Nem kormányváltásról szól a népszavazás – tette hozzá. Göndör István kérdésünkre elmondta: a Navracsics Tibor Fidesz-frakcióvezető által az egészségbiztosítás ügyében kezdeményezett törvénymegerősítő népszavazással nem foglalkoztak tegnap.
ügyeskedés. Ravaszul fogalmazták meg az egészségbiztosítást gyökeresen átalakító törvényt – ugyanis nem biztosítókról, hanem pénztárakról beszél –, ám a lényeg ugyanaz: az MSZP el akarja szedni az emberektől a pénzt, és át kívánja játszani egy szűk érdekcsoportnak. Mi viszont azt akarjuk, hogy a kormány távozzon, és a törvény ne léphessen életbe – fogalmazott Thürmer Gyula, a Munkáspárt elnöke tegnap Debrecenben. (D. M.)
Az ötvenhez közeledve visszatér a pályára a 23-szoros Grand Slam-bajnok teniszező
