Eddig a dolgozó a munkaügyi per megindulásakor tárgyi költségmentességet élvezett, azaz sem illetéket, sem a várhatóan felmerülő költségeket nem kell előzetesen lerónia az államnak, és a per lezárultakor is csupán az ellenérdekű félnél közvetlenül felmerült költségeket, így például ügyvédi munkadíjat kellett megfizetnie, ha elvesztette a pert. A mától induló eljárásokban azonban, ha a munkavállaló pervesztes lesz, nemcsak az ellenérdekű félnek, de az államnak is kell fizetni például az illetéket, ami a pertárgy értékének hat százaléka. A Liga Szakszervezetek tiltakozik az ellen, hogy a munkavállalókat hátrányosan érintő kérdésről az érintett felek megkérdezése nélkül döntött a kormány. A konföderáció követeli, hogy a kabinet a törvény végrehajtását azonnal függessze fel, és a kérdést haladéktalanul terjessze az Országos Érdekegyeztető Tanács elé.
Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium szerint az új támogatási forma változatlanul biztosítja minden munkavállaló számára a perindítás lehetőségét, ugyanakkor ösztönzi a megalapozott igényérvényesítést.
Az anyagi, jövedelmi viszonyaikra tekintettel a rászorultak ezt követően is igényelhetik a személyes költségmentességet – mondják a tárcánál. Álláspontjuk szerint a jogszabályi változás illeszkedik azon célkitűzések sorába, amelyek a kedvezmények rendszerének a társadalmi igazságosság és az ésszerű gazdálkodás követelményeinek megfelelő átalakítását célozzák.
Handó Tünde szerint azonban megeshet, hogy a jogszabályváltozás nyomán éppen a legkiszolgáltatottabb munkavállalók maradnak jogi segítség nélkül. A Fővárosi Munkaügyi Bíróság elnöke közölte: a bíró rendkívül szűk körben, szigorú szabályok szerint ezután is engedélyezhet a pereskedő munkavállalónak személyes költségmentességet. Ennek feltétele viszont, hogy a peres fél rendszeres szociális segélyben részesüljön, hogy jövedelme a vele együtt élő házastársával együtt se haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegét, ami az idén 28 500 forint, és vagyona se legyen.
Lecsapott a NAV, csempészeket fogtak a reptéren
