Drágább lesz a munkaügyi per

Mától drágábban pereskedhetnek a munkavállalók, mivel az új szabályok szerint az illetéket és más költségeket is meg kell fizetniük, továbbá a bíró nem rendelhet ki számukra pártfogó ügyvédet.

Bákonyi Ádám
2008. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig a dolgozó a munkaügyi per megindulásakor tárgyi költségmentességet élvezett, azaz sem illetéket, sem a várhatóan felmerülő költségeket nem kell előzetesen lerónia az államnak, és a per lezárultakor is csupán az ellenérdekű félnél közvetlenül felmerült költségeket, így például ügyvédi munkadíjat kellett megfizetnie, ha elvesztette a pert. A mától induló eljárásokban azonban, ha a munkavállaló pervesztes lesz, nemcsak az ellenérdekű félnek, de az államnak is kell fizetni például az illetéket, ami a pertárgy értékének hat százaléka. A Liga Szakszervezetek tiltakozik az ellen, hogy a munkavállalókat hátrányosan érintő kérdésről az érintett felek megkérdezése nélkül döntött a kormány. A konföderáció követeli, hogy a kabinet a törvény végrehajtását azonnal függessze fel, és a kérdést haladéktalanul terjessze az Országos Érdekegyeztető Tanács elé.
Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium szerint az új támogatási forma változatlanul biztosítja minden munkavállaló számára a perindítás lehetőségét, ugyanakkor ösztönzi a megalapozott igényérvényesítést.
Az anyagi, jövedelmi viszonyaikra tekintettel a rászorultak ezt követően is igényelhetik a személyes költségmentességet – mondják a tárcánál. Álláspontjuk szerint a jogszabályi változás illeszkedik azon célkitűzések sorába, amelyek a kedvezmények rendszerének a társadalmi igazságosság és az ésszerű gazdálkodás követelményeinek megfelelő átalakítását célozzák.
Handó Tünde szerint azonban megeshet, hogy a jogszabályváltozás nyomán éppen a legkiszolgáltatottabb munkavállalók maradnak jogi segítség nélkül. A Fővárosi Munkaügyi Bíróság elnöke közölte: a bíró rendkívül szűk körben, szigorú szabályok szerint ezután is engedélyezhet a pereskedő munkavállalónak személyes költségmentességet. Ennek feltétele viszont, hogy a peres fél rendszeres szociális segélyben részesüljön, hogy jövedelme a vele együtt élő házastársával együtt se haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegét, ami az idén 28 500 forint, és vagyona se legyen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.