Egyiptom a mintegy tíz napja tartó krízis hatására arra szólította fel a Gázai övezetet uraló Hamászt és a Ciszjordániában parancsoló Fatahot, hogy képviselőiket küldjék el Kairóba. A válságtanácskozáson a két palesztin frakció és az egyiptomiak megbeszélnék a rafahi határátkelővel kapcsolatos teendőket. A határ gázai oldalát hivatalosan a Palesztin Hatóság őrzi, ám a Hamász tavaly júliusi hatalomátvétele óta az egyezményt nem tudják betartani. Rijád al-Málki palesztin külügyminiszter viszont azt közölte tegnap, hogy megállapodtak Egyiptommal a határellenőrzés átvételéről, azaz a Fatah emberei visszakerülnének a határvonalhoz, kizárva a Hamász fegyvereseit. A Hamász azonnal elutasította, hogy a rafahi átkelő ellenőrzését Abbász erői vegyék át. „Megvan a magunk elképzelése arról, hogyan működtessük az átkelőt, és azt közöljük majd egyiptomi testvéreinkkel” – mondta Számi Abu Zuhri szóvivő.
Izrael védelmiminiszter-helyettese szerint azonban előbb-utóbb mindenképpen biztonsági kerítést kell építeni az Egyiptommal közös határszakaszon. A 240 kilométeres fal Matan Vilnai szerint megakadályozná a fegyvercsempészetet a Gázai övezet és Egyiptom között. A Gázai övezet északi részén már felépült egy fal, ahol egyébként tegnap nagyszabású békefelvonulást tartottak izraeliek és palesztinok. A terv eredetileg arról szólt, hogy a kiegyezést szorgalmazó aktivisták a fal két oldalán egyszerre tüntetnek, ám az izraeli hatóságok ezt biztonsági okokból nem engedélyezték.
A gázai krízisről tárgyalt tegnap az Arab Liga, valamint Ehud Olmert izraeli kormányfő és Mahmúd Abbász palesztin elnök is. Izraeli ígéret szerint a legfelsőbb bíróság döntése értelmében viszszaállítják a korábbi benzinellátást a Gázai övezetben.
Lehűléssel és esővel folytatódik a nyár
