Felgyorsulhat a gazdasági bíráskodás

Jakubász Tamás
2008. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentősen megnőhet a közjegyzők szerepe a gazdasági élet vitáinak rendezésében a napokban elkészült törvényjavaslat nyomán – vélekedett Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke. A jogszabálytervezet fontos újítása, hogy bevonná a hivatalos személyeket a perek eldöntéséhez szükséges bizonyítási folyamatba. A kamara elnöke rámutatott: sokszor azért nehéz egy jogvitát megoldani, mert a nézetkülönbség alapjául szolgáló helyzet a bírósági eljárás hosszadalmassága miatt már nem rekonstruálható. Gyakori például az üzletfelek közötti olyan megállapodás, amelyben a vállalkozó arra tesz ígéretet, hogy a felépítendő ház falai egy adott időpontban állni fognak, és amennyiben az építkező nem tartja magát az egyezségben foglaltakhoz, késedelme miatt kötbért kell fizetnie. A jelenlegi szabályok szerint ugyanakkor, ha a vállalkozó nem készül el időben a munkálatokkal, a megrendelőnek nincs más választása, mint hogy a bíróságtól kérje: állapítsák meg a szerződésszegést, és kötelezzék a kivitelezőt a megállapodásban foglalt összeg megfizetésére. Ilyenkor a bíró a lehető legrövidebb időn belül kimegy a helyszínre, és megnézi, hol is tartanak a munkálatok. A kamarai elnök azonban hangsúlyozta: az ítélkező fórumok túlterheltsége miatt ez – a legjobb esetben is – egy, másfél hónap elteltével történhet csak meg. Ekkora azonban a építkezés előrehaladta miatt biztosan nem lehet ellenőrizni, betartotta-e a vállalkozó a szerződésbeli kötelezettségét.
A törvénytervezet értelmében 2009-től az ilyen helyzetbe került megrendelő a közjegyzőtől kérhetné, hogy szakértő bevonásával állapítsa meg: a másik fél nem tartotta be a megállapodást. A hatósági személy akár egy héten belül kimegy majd az építkezéshez és szakértő segítségével ellenőrzi, hogy az egyezség szerint haladnak-e a munkálatok. És mivel – a javaslat értelmében – a közjegyző által rögzített tények a bíróság megállapításaival azonos értékűnek számítanának, a bíró könnyedén, a valós adatok alapján dönthetné el, történt-e szerződésszegés, és fizetnie kell-e a vállalkozónak.
Tóth Ádám kiemelte, hogy ha a tervezetet elfogadja az Országgyűlés, a gazdasági élet szinte valamennyi vitájának eldöntésében segédkezhetnek majd a közjegyzők. Különösen olyan jogsértések rögzítésében lehetne fontos szerepük a hatósági személyeknek, amelyek később nagyon nehezen vagy egyáltalán nem rekonstruálhatók. Ilyenek például a világhálón engedély nélkül szerepeltetett műalkotásokkal kapcsolatos viták, vagy a hamis árut forgalmazó boltok elleni fellépés is. A bevezetendő szabályoknak köszönhetően a bizonyítás sokkal gyorsabbá válhatna – vélekedett az elnök. A közjegyzők eljárását is szabályozó törvénycsomagot a tervek szerint az idén fogadja el az Országgyűlés, és a jogszabály a jövő év első napján lép majd hatályba.

Bélyegzőcsere. A közjegyzői okiratok biztonságának fokozása érdekében többszintű biztonsági rendszerrel ellátott bélyegző bevezetéséről határozott a közjegyzői kamara. Ezentúl a pecsétet és az ahhoz szükséges speciális tintát a közjegyzők csak az országos kamarán keresztül szerezhetik be. Tóth Ádám elmondta: az új bélyegző nem drágítja meg az eljárásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.