Figyelmetlen ügyvéd, felszívódott vállalkozó

A földhivatal a beadott okiratok hatvan százalékát kénytelen elutasítani – nyilatkozta lapunknak a fővárosi XII. kerületi földhivatal igazgatója. Sokszor a legalapvetőbb adatok is hiányoznak az ügyvédek által benyújtott dokumentumokról, ezért nem jegyezték be – mások mellett – hét éve a budapesti Alkotás utca egyik bérháza lakóinak tulajdonjogát sem.

Velkei Tamás
2008. 02. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lassan hét éve költöztek be a lakók az Alkotás utcai bérház tetőterében megépített új lakásokba, ám a mai napig nem mondhatják magukat tulajdonosnak. A budai otthonokat még 2001-ben építette az Egzaktbau Kft., de földhivatali bejegyzésekre nem került sor. A kezdetben sem zökkenők nélkül indult otthonteremtés mára igazi rémálommá vált a lakók számára. Hét éve ugyanis az Egzaktbau késett az átadással, később az építő cég és az általa megbízott ügyvéd is köddé vált; csupán annyi bizonyos, hogy 2002-ben eladták a céget. A lakók azt hallották, miután az eredeti beruházó tönkrement, egy hétvégi házakban bujkáló hajléktalan lett az új tulajdonos.
Nem csoda ezek után, ha a földhivatali bejegyzés is elmaradt. Kőszegi Gábor, a kerületi földhivatal igazgatója lapunknak úgy nyilatkozott: 2001-ben az alapító okiratot kénytelenek voltak elutasítani, mert az nem volt ellenjegyezve, mi több, a jogosultakkal sem íratták alá, továbbá nem csatolták hozzá a szintenkénti alaprajzokat, és az sem derült ki, mi alapján kéri a társasház a módosítást. Az igazgató szerint az okok közül egy is elég az elutasításhoz. – Két évvel később újra megkaptuk az alapító okiratot, de újra csak hiányos volt – tudtuk meg az igazgatótól. Kőszegi Gábor hozzátette: az ügyvédek által beadott okiratok hatvan százaléka hasonló okok miatt ugyanerre a sorsa jut a hivatalánál.
A lakók később másik ügyvédhez fordultak, ám e jogtudóval sem járt jobban a társasház, a lakók szinte képtelenek kapcsolatba kerülni az ügyvéddel, így továbbra sem jegyezték be őket a tulajdoni lapra. Az új ügyvéd, Bálint Tünde készítette módosított okiratra ráadásul a lakók szerint teljesen rossz adatok kerültek. – Ha vette volna a fáradtságot, és megnézi az adásvételi szerződéseket, láthatta volna, hogy az általa hozott szakember hibás négyzetméter-értékeket állapított meg – fakadt ki az egyik tulajdonos, aki szerint az ügyvéd bizony ludas abban, hogy a lakók ügye a mai napig nem rendeződött. Bálint Tünde korábban azzal védekezett, ő mindenkinek megmutatta az okiratot, így tudniuk kellett volna, mi áll benne, ha nem nézték meg, az az ő bajuk.
Csak egy évvel a beköltözések után derült ki a bejegyzés elmaradása, amikor az egyik lakó szerette volna eladni lakását. A hölgy felszólítást kapott az illetékhivataltól, fizesse be lakása után az illetéket. A tulajdonos bebizonyította: nem neki, hanem a beruházónak kellett volna az illetéket lerónia. A hivatal később elvetette a fizetési kötelezettségről szóló határozatot, mondván, az illeték mértékét és a fizetésre jogosult kilétét a hivatal már korábban megállapította.
Megkérdeztük Bálint Tündétől, szerinte miért húzódott éveken át az okirat bejegyzése, ám az ügyvéd – titoktartásra hivatkozva – elhárította a válaszadást.
– Nem vagyok felelős semmiért, tiszta a lelkiismeretem – mondta. Hozzátette: csak akkor hajlandó felvilágosítást adni, ha mind az ötven lakó által aláírt megbízólevéllel keressük fel.
Nem sokkal később a tulajdonosok levelet kaptak: az alapító okiratot bejegyezték, így végre lehetőség nyílt arra, hogy benyújtsák tulajdonjogi kérelmüket a földhivatalhoz. Ezt mindeddig csak egyikük tette meg, ám nem sokkal később az APEH illetékhivatala közölte vele: miután bejegyezték tulajdonát, fizesse meg az illetéket az ingatlan után, 2005-ben ugyanis az idevonatkozó jogszabályok megváltoztak, s a hivatalt nem érdekli, a tulajdoni jog miért nem lett bejegyezve. Érthető, ha a többiek kivárnak, amíg kiderül: kinek kell állnia a horribilis illetéket. Az illetékhivatal egyik munkatársától azonban azt a választ kaptuk: érthetetlen, miért járt ismételten illetékbehajtó olvasónknál, amikor 2003-ban egyszer már lezárták az ügyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.