Ismét kulcsszerepbe került Kostunica

Szerbiában folytatódik a kampány az elnökválasztás február 3-i, második menete előtt, amelyben már csak két jelölt, a radikális párti Tomiszlav Nikolics, az első forduló győztese és a demokrata párti Borisz Tadics jelenlegi elnök vesz részt.

Kovács Mária
2008. 02. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elemzők egyetértenek abban, hogy a két tábor között lavírozó Vojiszlav Kostunica ismét kulcspozícióba manőverezte magát, az elnökválasztás végeredménye nagyban függ majd attól, kinek a támogatására szólítja fel híveit, köztük azokat is, akik a harmadikként befutó Velimir Ilicsre, szövetségesére, az Új Szerbia elnökére voksoltak. Egyelőre nem lehet tudni sem Kostunicáék, sem a szocialisták álláspontját, de akárhogy döntenek is majd a pártvezetőségek, Nikolics biztosan jócskán lekanyarít majd az említett pártok szavazóiból. Tadicsék azonban már jelezték, hogy számítanak koalíciós partnerük támogatására. A G17 Plusz egy emberként, a Liberális Demokrata Párt nem nagy lelkesedéssel, a Magyar Koalíció pedig feltételekkel támogatja Tadicsot. A retorika ellenére is a demokrata jelölt biztos lehet ez utóbbi pártok támogatóinak szavazatában. Ám a radikális jelöltet csak úgy lehet legyőzni, ha még nagyobb lesz a részvételi arány. A vasárnapi voksok „újraosztásából” ugyanis Tadicsnak még a „döntetlenre” sem futná.
Közben a Szófiában vendégeskedő Vlagyimir Putyin bolgár kollégájával tegnap aláírta a Déli Áramlat gázvezeték megépítéséről szóló megállapodást. Ez a Fekete-tenger alatt áthaladva Bulgárián és – legalábbis a szerb várakozások szerint – Szerbián keresztül juttatná el az orosz gázt a nyugat-európai piacokra. A megállapodás aláírásának közvetve kihatása lehet akár a szerb elnökválasztás végeredményére is, de mindenképpen el fogja dönteni a szerbiai koalíció két legerősebb pártja, a Vojiszlav Kostunica vezette Szerbiai Demokrata Párt (DSS) és a Borisz Tadics vezette Demokrata Párt (DS) közötti vitát, hogy tudniillik mi szolgálja inkább a szerb nép javát, az EU-val kötendő stabilizációs és társulási megállapodás (ezt a DS szorgalmazza) vagy a stratégiai energetikai együttműködési megállapodás Oroszországgal (ehhez a DSS ragaszkodik). A DSS az utóbbi aláírásához kötötte beleegyezését az EU-megállapodás megkötésébe és Tadics támogatásába is az elnökválasztás második fordulója során.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.