Hintázással kezdte a tegnapot a forint, de végül sikerült erősödnie. A keddi kereskedés kezdetén alaposan „megrángatták” az árfolyamot: a 264 forint körül nyitó euró az első fél órában 262,30 forintig jutott, ám onnan látványosan visszapattant, s így érte el a 263,50 forintos árszintet – mondták kereskedők az MTI-nek. Lapzártakor az euró 262,75– 263 forinton állt. Az elemzők úgy látják, a korábban kamatemelésre spekuláló befektetők – pozícióik védelmében – megkísérelhetik a forint támadását, hogy esetleg ezzel kényszerítsék ki a jegybank kamatemelését.
A londoni elemzők sem zárják már ki, hogy a magyar jegybank ebben a hónapban agresszív, fél százalékpontos kamatemelést hajt végre, jóllehet a többség még nem ért egyet ezzel a véleménnyel – írja a távirati iroda. A magyar elemzők véleménye szintén megoszlik a kamatemelés valószínűségéről.
Az első emelésre számító előrejelzést a Goldman Sachs (GS) londoni befektetési részlege adta ki tegnap, utalva Karvalits Ferencnek, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnökének előző napi nyilatkozatára, amely szerint a jegybank szükség esetén kész kamatot emelni. A GS tegnapi londoni elemzése szerint e kijelentés és a forint új keletű gyengülése miatt módosítják eddigi kamatpálya-előrejelzésüket, s azt várják, hogy az MNB monetáris tanácsa már a február 25-i ülésen fél százalékponttal nyolc százalékra emeli alapkamatát. A magyar jegybank most már saját hitelességéért aggódik, mivel 2009 lenne a harmadik olyan év egymás után, amelyben nem teljesül az inflációs cél – vélik a londoni elemzők. Ugyanakkor azt is hozzáteszik, hogy az e havi emelést még nem lehet biztosra venni, de mivel az új inflációs jelentés jó eséllyel a háromszázalékos cél fölé fogja jósolni a 2009-es inflációt, s a forint gyengül, ez valószínűleg átbillenti a mérleget a pénzügy-politikai testületben.
Másképp látja a helyzetet a JP Morgan londoni befektetési részlege, amelynek legutóbbi előrejelzése szerint az MNB 3,5 százalék körülre fogja emelni 2009-es inflációs jóslatát, ami kamatemelést valószínűsítene, ám a gyenge GDP-növekedési háttér s a mostani forintárfolyam-kiugrás „valószínűleg átmeneti mivolta” arról fogja meggyőzni a jegybankot, még ne nyúljon a kamathoz – idézi a JP Morgan elemzését az MTI.
Ciprus lángokba borult, többen meghaltak + videó
