Ukrajna
Érkezhetnek az amerikai fegyverek Ukrajnába és Egyiptomba

a mozgástér. Egymásnak ellentmondó nyilatkozatok láttak napvilágot arról, mekkora a kormány mozgástere, vagyis mennyi pénz fordítható adócsökkentésre a jövő esztendőben. A múlt hét elején Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt mondta: hozzávetőleg 300 milliárd forint áll rendelkezésre, míg a hét végén Veres János pénzügyminiszter nyilatkozata szerint mindössze 200 milliárd fordítható majd a közterhek rendszerének átalakítására. Eközben Kóka János, a liberális párt elnöke, volt gazdasági miniszter úgy vélekedett, hogy 600 milliárd forint költhető adócsökkentésre. Nyilvánvaló, hogy a koalíciós pártok még abban sem állapodtak meg, mekkora összeg fordítható az adózás megreformálására. Horn Gábor, a kormánypártok közötti egyeztetésért felelős államtitkár korábban úgy fogalmazott: a legfontosabb, hogy a mozgástér nagyságában megállapodjanak a felek, a szabályok kialakítására ugyanis csak azután kerülhet sor. Lapunknak Horn elmondta: a két párt egyeztetése folyamatos. Terveik szerint március végére készülhetnek el törvényjavaslatukkal.
Decemberben a koalíciós felek azt hangoztatták, hogy az adótörvények módosításáról még januárban megállapodnak, s az Országgyűlés első üléseinek egyikén a törvényhozás elé terjesztik javaslatukat – emlékeztetett Zara László. Ám most már február közepe van, és még a kormánypártok közötti egyezség sem született meg. A szakember rámutatott: a koalíciós partnerek közötti megállapodást a törvény-előkészítés, a részletszabályok kidolgozása és a szakmai szervezetekkel való egyeztetés hosszú folyamata kell hogy kövesse. Ezután kerülhet csak sor a parlamenti vitára és a szavazásra. Mindez akár több hónapot is igénybe vehet. Ám nem kizárt, hogy májusig elvégezhetők a törvényalkotási feladatok, de Zara kétségeinek adott hangot, s kiemelte: a múlt év májusában is felvetődött az adóreform gondolata, ám a kormány akkor azt mondta, hogy a szeptemberig rendelkezésre álló idő nem elegendő. Ha tehát tavaly négy hónap kevés volt, kérdéses, az idén három elég lesz-e.
Zara László elmondta: a kormány több adóreform-tervezetét is látta már, ám olyan egységes javaslatról, amely háttérszámításokon és hatástanulmányokon alapszik, nem tud. – Az elkészült elgondolások inkább tűnnek ötleteknek, mint kidolgozott koncepcióknak – magyarázta a szakember. Zara a Versenyképességi Kerekasztal elnökeként társszerzője volt a szakmai testület múlt év decemberében a kormány elé terjesztett adóátalakítási elképzeléseinek. A javaslat legfontosabb pontjai között szerepelt a munkabéreket terhelő járulékok csökkentése, az adókedvezmények legtöbbjének eltörlése a magánszemélyek és a társaságok adózásában, az áfa általános kulcsának emelése és az alapvető élelmiszerek forgalmi adójának csökkentése. Zara úgy látja: a kerekasztal elképzeléseinek csak kis része valósulhat meg. A kormány biztosan nem módosítja az áfa kulcsait, ahogy a kedvezmények rendszerében sem várható változás. Ám minden bizonynyal lesz járulékcsökkentés. A szakértők egybehangzóan állítják: a munkabérekre rakódó közterheket mérsékelni kell ahhoz, hogy hazánk versenyképessége javuljon. A változtatásnak azonban jelentősnek kell lennie: ha a járulékcsökkentés nem éri el az öt százalékot, érdemi hatás nem várható. Egy ekkora módosításhoz azonban legalább 400 milliárd forintra lenne szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.