Kockázatos pályázatok

Ma zárul le a február közepén meghirdetendő és április 4-től benyújtható gazdaságfejlesztési pályázatok társadalmi vitája. A módosítások azt mutatják, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség gyakorlatilag elismerte a tavalyi programokban elkövetett hibákat, a nagyvállalatok szempontjából ugyanakkor olyan hátrányos feltételeket szab, amelyek könnyen elriaszthatják a befektetőket.

2008. 02. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lényegében elismeri a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) azokat a hibákat, amelyek a tavalyi uniós gazdaságfejlesztési programok (gop) kapcsán felmerültek, s amiért szakmai szervezetek erőteljes kritikákban részesítették a gyakran szinte teljesíthetetlen feltételeket – derül ki a ma lezáruló társadalmi vitára bocsátott pályázati tervezetekből. A február közepén kiírandó öt gop és két közép-magyarországi (kmop) fejlesztési pályázat egy-két feltétele az idén ugyanis némiképpen enyhül, s van olyan követelmény, ahol ez visszamenőlegesen is érvényes lesz a tavalyi projektekre. A legjelentősebb változás az árbevételi követelmény kötelező vállalásának a projekt befejeztét követő két évre történő leszállítása az eddigi három év helyett, ám a növekedés mértéke immár az inflációhoz kötött lesz. Ez azt jelenti, hogy az 50–80 százalékos önrészt vállaló cégeknek sikeres pályázat esetén három–hat százalékos reálnövekedést – vagyis az infláció mértékéhez hozzáadódó árbevételi emelkedést – kell garantálniuk ezen időszakra. Ha a vállalkozásnak nem sikerül ezt a mértékű fejlődést megvalósítania, akkor büntetőkamatostul kell visszafizetnie a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek a megítélt összeget. Kedvező hír ugyanakkor, hogy a támogatási kategóriákban adható összegek növekednek, bár a tavalyi első pályázatok összkeretéhez hasonlítva gyakorlatilag nem történt változás, maradt a 28 milliárd forintos alap. Pályázati szakértők szerint azonban a legnagyobb gond, hogy az idén az ügynökség úgy változtatta meg a nagyvállalatokra vonatkozó előírásokat, hogy a legtöbb programban csak akkor kaphatnak uniós támogatást, ha azt hátrányos helyzetű térségben használják fel. Ismeretes, hogy az eddig beérkezett uniós pénzek csak növelték a fejlett és a fejletlenebb régiók közötti különbséget.
– A nagyvállalatoknak elsődleges fontosságú a tervezhetőség és a kiszámíthatóság: ez a gazdaságfejlesztési programokra is igaz – hangsúlyozta lapunknak Essősy Zsombor, a Magyar Pályázatíró Iroda vezetője, aki szerint a multik nehezen fogadják el az évről évre változó feltételrendszert. Szakértők szerint a mostani változtatások miatt nagy a kockázata annak, hogy a külföldi tőke inkább más régiós államban valósítja meg fejlesztéseit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.