Közel a függetlenség

A koszovói függetlenségi nyilatkozat szövege már csak a pristinai vezetők jóváhagyására vár. A dokumentumot február 17-én minden bizonynyal elfogadja a törvényhozás, de az ünnepélyes kihirdetést márciusra halasztották.

Sebestyén Imre
2008. 02. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fatmir Sejdiu elnök már összehívta az ülést, amelyen jelen lesz Hashim Thaqi kormányfő, Jakup Krasniqi parlamenti elnök, de ott lesznek az ellenzéki vezetők is. Mint a Koha Ditore koszovói napilap forrásai közlik, az okmányt a nyugati diplomatákkal egyeztetve fogalmazták meg. A nyilatkozat egyebek között tartalmazza a függetlenség kinyilatkoztatása mellett a Belgrád által ellenzett EU-misszió érkezésének támogatását, az Ahtisaari-féle terv alkalmazását, valamint a kisebbségi jogok tiszteletben tartását. Korábbi információk szerint a függetlenségi nyilatkozat 12 pontból áll, s teljes egészében a Belgrád által agyonbírált és elvetett Ahtisaari-tervre támaszkodik.
A koszovói parlament egyébként február 13-án ül össze, akkor határozza meg a következő – a függetlenségi nyilatkozatot kihirdető – ülés időpontját és napirendjét. A tervezett időpont már ismert. Február 17-én fogadja el a törvényhozás az okmányt, ám a függetlenség ünnepélyes kihirdetését későbbi – márciusi – időpontra halasztják. Az ünnepségen a tervek szerint jelen lesz Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, valamint Bill Clinton is, akinek érdemeit Koszovóban igen nagyra tartják. Feltehetőleg ez a nap lesz majd Koszovó nemzeti ünnepe.
Szerbiában is összeülnek az ország vezetői, hogy feloldják a koszovói kérdés kapcsán kiéleződött koalíciós válságot. Borisz Tadics hívta össze a hármas találkozót, amelyen rajta kívül jelen lesz Vojiszlav Kostunica kormányfő, a Szerbiai Demokrata Párt elnöke és Oliver Dulics, a parlament demokrata párti elnöke. Utóbbi nyilatkozata szerint a válságból az egyik kiutat az előre hozott választások jelentik. Tadics egyik nyilatkozatában májust említette a parlamenti választások időpontjaként. Akkor tartják ugyanis a helyhatósági és a vajdasági választásokat is.
A szlovén Mercator belgrádi áruháza elleni bombamerénylet új dimenziót hozott a koszovói válságba. Szlovéniában ezt terrorizmusnak nevezték, amelynek célpontjai az EU soros elnöki tisztét ellátó Szlovénia érdekeltségei. Egy ljubljanai internetes portál a támadásért az Obraz szélsőséges szerb szervezetet teszi felelőssé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.