Medvegyev fölénye

A kampány már a hajrájába fordult, az orosz fővárost azonban ez nem igazán hozza lázba. Nem véletlenül, hiszen a VCIOM közvélemény-kutató intézet legutóbbi felmérése szerint a Putyin jelöltjeként induló Dmitrij Medvegyev lényegében ellenfél nélkül, biztosan menetel a győzelem felé. Így aztán a március 2-i voksolás valódi tétje az, hogy az elnökválasztáshoz méltó lesz-e a részvételi arány.

2008. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Búcsúajándék. Moszkva vendége volt a minap Tina Turner és a Deep Purple. A hetvenes évek sztárcsapata a Gazprom fennállásának 15. évfordulója alkalmából lépett fel a Kremlben zártkörű esten. A koncert egyben a gázmonopólium igazgatótanácsát évek óta vezető Dmitrij Medvegyev búcsúajándéka is, hiszen biztosra vehető, hogy rövidesen ő lesz Oroszország elnöke. A 42 éves politikusról köztudott, hogy nagy rockzenerajongó, s kedvence a Deep Purple. (MN)


Medvegyev nagy fölénnyel győz, a választók azonban még mindig Vlagyimir Putyinban bíznak. Ez derül ki abból a felmérésből, amely szerint a jelenlegi elnök által megnevezett utódjelöltre a megkérdezettek mintegy háromnegyede adná szavazatát. Gennagyij Zjuganov, az Oroszországi Föderáció Kommunista Pártjának (KPRF) elnöke a voksok nagyjából 13, Vlagyimir Zsirinovszkij, az Oroszországi Liberális Demokrata Párt (LDPR) populista vezetője 11,5, a liberális alternatívaként az Oroszországi Demokrata Pártot vezető Andrej Bogdanov pedig alig egy százalékára számíthat. Mihail Kaszjanovot a választási bizottság a hibás ajánlások túl magas száma miatt kizárta a versenyből. Ezzel több elemző szerint csak jót tettek az egyébként két százaléknál többre nem számítható ellenzéki jelölttel, mert így presztízsveszteség nélkül megőrizheti a Nyugat szemében a rendszerrel szemben álló harcos szerepét.
A Putyin-kurzust folytató, ám nyilvános fellépéseiben az eddigi elnöknél békésebb hangot megütő, a szabadságjogok fontosságáról és a demokrácia fejlesztéséről beszélő, a nyugati lapok által így azonnal liberálisnak kikiáltott Medvegyevre elsősorban az előd ajánlása alapján szavaznak, ám érezhetően kialakulóban van saját arculata is. Mindez inkább a stílusban és a hangsúlyokban figyelhető meg, ennek azonban azért sem érdemes túl nagy jelentőséget tulajdonítani, mert mondanivalója követi a Putyin által pénteken felvázolt stratégiát. Valójában tehát a kihívások változtak, s ezekhez alkalmazkodik a Putyin-csapat is.
A két régi motoros, Zjuganov és Zsirinovszkij valójában pártjuk és önmaguk gyengülő presztízsének megőrzése miatt szállnak versenybe, s különösen a kommunista vezető számára az a tét, hogy ne szerepeljen rosszabbul, mint decemberben a pártja. A demokratáktól három éve Kaszjanovot már kigolyózó Bogdanovnak a hivatalos alternatíva szerepe jut; sokan ezzel magyarázzák azt is, hogy amíg a dumaválasztásokon pártja alig 90 ezer szavazatot szerzett, addig most simán összegyűjtötte a kétmillió aláírást.
Kisebb vihart a lanyha kampányban csupán az kavart, hogy decemberhez hasonlóan az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet parlamenti közgyűlése, valamint annak a demokratikus intézményekkel és emberi jogokkal foglalkozó irodája bejelentette: nem küld megfigyelőket. Az elemzők többsége ennek kapcsán felveti, hogy Moszkva úgy viselkedik, mint valami kamasz, megjegyzik azonban, az elnökválasztás legitimitásán e tény nem változtat. A választási bizottság egyébként 350-400 megfigyelőt vár, többek között az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének küldöttségét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.