Még mindig rejtély, lesz-e kamatemelés

Hírösszefoglaló
2008. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem esélytelen a magyar jegybanki kamatemelés, de a jelenlegi növekedési környezetben nem ez lenne a legjobb megoldás – idézi a távirati iroda a JP Morgan pénzügyi szolgáltató hét végi globális felzárkózó piaci helyzetértékelését. Néhány napon belül ez a második olyan londoni szakértői vélemény, amely szerint célszerűtlen lenne a magyar pénzügy-politikai szigorítás. A JP Morgan heti térségi elemzése szerint a magyarországi belső kereslet a költségvetési megszorítások nyomán már recesszióban van, a gazdasági növekedés pedig tíz éve nem volt olyan lassú, mint tavaly. Ráadásul a ház azzal számol, hogy az általa várt euróövezeti lassulás a következő negyedévben visszafogja a magyar exportnövekedést is, ami részben semlegesíti a belső kereslet várható élénkülését.
A cég előrejelzési modellje szerint ha az amerikai gazdaság recesszióba süllyed, akkor az euróövezeti növekedés üteme is lelassul. A JP Morgan londoni elemzői mindenképpen számolnak az idén euróövezeti kamatcsökkentéssel, de amerikai recesszió esetére azt jósolják, hogy a valutauniós jegybank a jelenlegi négyszázalékos kamatszintről egy teljes százalékpontos enyhítést hajt végre, amerikai recesszió nélkül pedig fél százalékpontos euróövezeti csökkentést valószínűsítenek a ház szakértői. Az elemzés szerint recessziós környezetben az amerikai Federal Reserve a jelenlegi 2,5 százalékról 1,5 százalékra, recesszió nélkül 2,25 százalékra csökkenti irányadó szövetségi napikamat-célját az év végéig.
A JP Morgan előrejelzése szerint a magyarországi növekedés 2008 egészére kétszázalékos lesz, de ezt a számot rengeteg tényező ronthatja tovább. Mindeközben az infláció jó eséllyel még 2009 egészében is a cél felett marad. Ebben a „kedvezőtlen növekedési és inflációs elegyben” a Magyar Nemzeti Bank (MNB) dilemmája az, hogy kamatemeléssel támogassa-e meg a forintot, megvédve az inflációellenes politikájának hitelességét, vagy lazítson a pénzügypolitikán, miközben növekszenek az inflációs kockázatok. Az elemzés szerint mindent egybevetve a kamatemelés az optimálisnál rosszabb megoldás lenne a jelenlegi környezetben; a ház a lehetséges egyéb eszközök között említi a forint árfolyamsávjának eltörlését. A JP Morgan hét végi előrejelzése szerint mindazonáltal mégis valószínű, hogy az MNB kamatot fog emelni, ha a forint nem erősödik vissza a 260 forintos euróárfolyam alá. Az elemzés szerint már ebben a hónapban lehetséges egy negyed százalékpontos kamatemelés, jóllehet még nem ez a ház alapeseti forgatókönyve.
A londoni elemzői közösségben vannak ennél jóval agresszívabb előrejelzések is. A Goldman Sachs prognózisa szerint a magyar jegybank monetáris tanácsa már a február 25-i ülésen fél százalékpontos kamatemelést hajt végre, és az év végéig az így kialakuló nyolc százalékon hagyja az alapkamatot. A JP Morgan hét végi londoni térségi elemzése külön kitér a tavalyi negyedik negyedévről bejelentett, reálértéken 14,1 százalékos éves összevetésű szlovákiai GDP-növekedésre is, megállapítva, hogy a várakozásokat messze meghaladó ütem jó eséllyel a legmagasabb az egész világon. Ugyanakkor megjegyzik, hogy nehéz magyarázatot találni rá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.