Mérgezik az állatokat a Vérmezőn

Berta Hajnal
2008. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vérmező környékén lakók meggyőződése, hogy lassan négy éve valaki szándékosan mérget helyez ki a parkban, mégis nehezen tudják bebizonyítani igazukat. Az utóbbi időben feltűnően sok kutya lett rosszul egy-egy sétáltatás után. Időről időre hullanak a madarak is: főként galambok és varjak csipegetnek halálos dózist az idegméregből, de találtak már sünt is. A kisgyermekes anyukák attól tartanak, hogy a sétáló, fűben játszadozó kicsik is megbetegedhetnek a szertől. A kutyák rendszerint az epilepsziás rohamhoz hasonló tüneteket produkálnak, több állat életét csak az atropin injekció mentette meg. Az egyik állatboltban január 23-tól eddig nagyjából hatvan támogató aláírást gyűjtöttek össze, hogy a hatóságok tegyenek végre valamit az ügyben. Próbáltak már rendőrségi feljelentést tenni, de mivel nincs a kezükben a mérgezést igazoló vizsgálati eredmény, nem indul nyomozás. A budavári polgármesteri hivatalnál kérdésünkre azt mondták, hogy ők nem intézkedhetnek hatóságként, a fővárosi közterület-felügyelet pedig csak elszállítja, de nem vizsgálja a különböző állattetemeket. A mezőgazdasági szakigazgatási hivatal csak járványgyanú esetén foglalkozna érdemben az üggyel. A mérgekre vonatkozó laborvizsgálatot akkor végzik el, ha a kerületi főállatorvos által beküldött kérelemben egy megrendelő vállalja annak akár több mint százezer forintra rúgó költségét. A Vérmező környékiek egy madár tetemét megőrizték ugyan, de vizsgálati szempontból egy madár nem madár.
Hámori Zsolt, a budavári önkormányzat kisállat-rendelőjének állatorvosa is tud a mérgezésekről, a múlt héten kollégája látott el egy beteg kutyát. Szerinte az önkormányzat fedezné egy laborvizsgálat díját, ha elegendő „anyag” gyűlne össze. Ahhoz, hogy kétségtelen bizonyíték legyen a szándékos mérgezésre, legalább két ugyanott elhullott madár tetemére lenne szükség, illetve a gazdiknak be kellene vinni a kutya hányadékát, ami alkalmas lehet a káros szer kimutatására. Addig is az állatorvos tervezi, hogy megjelentet egy figyelemfelhívó közleményt. A veszélyt már az is csökkentheti, ha a sétálók nem engedik szabadon kutyájukat. A budaváriak sejtik, hogy ki teheti ki a méreggel kevert eledelt a közparkba, de amíg nem igazolódik be a feltételezésük, nem kívánnak senkit meggyanúsítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.