Svájci frankban adósodott el az ország lakossága. A legutóbbi jegybanki adatok szerint a hitelek több mint fele svájci frank alapú, a devizahiteleknek pedig több mint négyötödét teszi ki ez a pénznem. Bár az elmúlt néhány hónapban a törlesztőrészleteknél nagyobb változás nem történt, az utóbbi hetek eseményei megingathatják a svájci frank alapú hitelek olcsóságába vetett hitet, vagy legalábbis rávilágíthatnak az árfolyamváltozások kockázataira.
Az aggodalmakat a forint leértékelődése és a svájci frank idei, majd hatszázalékos drágulása okozza. Ez a Napi Gazdaság számításai szerint egymillió forintonként körülbelül 2500 forintos emelkedést jelenthet a törlesztőrészletekben. Ugyanakkor elemzők szerint a devizahitelek árfolyamkockázataival eddig is számolni kellett, ez az ára ugyanis az alacsonyabb kamatoknak. A forint gyengülését a legtöbben átmeneti jelenségnek tartják, és úgy látják, a magyar fizetőeszköz elért a hullámvölgy aljára, ezután már emelkedés következik.
Az amerikai jegybank tegnapi, 75 bázispontos kamatcsökkentése átmenetileg felgyorsította a forint tegnap dél tájban megkezdődött erősödését, ekkor az euró árfolyama csaknem 258 forintig jutott. Ám a hatás csak ideiglenes volt, alig negyedóra elteltével ismét bekövetkezett a gyengülés. Délután három óra után megint 259,40– 259,50 forint körül járt az euró árfolyama. Az eurót tegnap reggel egyébként egy újabb negatív csúcson, 261,50 forinton jegyezték a hétfő délutáni 259,20–259,30 forint után, az árfolyam napi maximumát 261,75–261,80 forinton érte el.
A gyengülés ellenére Fatér Gyula, a Budapest Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója szerint a forint esetében egyelőre nem beszélhetünk pánikról. – Ilyen gyengülést az elmúlt néhány évben többször is átéltünk már minden különösebb negatív hatás nélkül. Ugyanakkor látni kell, hogy a jelenlegi helyzetben sok a bizonytalanság. Ennek ellenére, amennyiben nem romlanak a globális kilátások, a devizahiteleket felvevők helyzete sem változik rendkívüli módon – nyilatkozta lapunknak a vezérigazgató.
A forint leértékelődése persze nem azonnal sújtja a hitelek viszszafizetőit, hiszen csak a kamatperiódus lejártával változik a részlet nagysága, az pedig hosszú, több hónapos időszakot jelent, tehát a kamatmegállapítás fordulójáig a forint/euró még visszaerősödhet egy elfogadható szintre. Arra viszont mindenképp figyelni kell, hogy ne arra az időszakra időzítsük hitelünk végtörlesztését, amikor a forint gyengélkedik a svájci devizához képest, mert olyankor csak jóval magasabb árfolyamon tudjuk visszafizetni kölcsönünket.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
